Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem İşçiye '1 Mayıs'ın ilk gazı' Ankara'dan

İşçiye '1 Mayıs'ın ilk gazı' Ankara'dan

İşçiye '1 Mayıs'ın ilk gazı' Ankara'dan
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1883 Beğen : 0

Ankara'da 1 Mayıs kutlamaları Tandoğan Meydanı ve Sıhhiye'de yapılıyor. Sıhhiye'de yapılan kutlamalarda polis kordonunu geçmek isteyen gruba göz yaşartıcı gazla müdahale edildi. Ankara'dan sonra bir müdahele haberi de Tunceli'den...

1 Mayıs İşçi Bayramı, çeşitli emek ve meslek örgütleri tarafından Tandoğan ve Sıhhiye Meydanları olmak üzere 2 farklı noktada kutlanıyor. 1 Mayıs kutlamaları için HAK-İŞ ve Memur-Sen üyesi emekçiler Tandoğan Meydanı'nı doldururken, DİSK, KESK TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla alanlara inen emekçiler ise Sıhhiye Meydanı'na hareket etmek için tren garı önünde hazır bekliyor. HAK-İş ve Memur-Sen tarafından organize edilen kutlamalarda Mehter Marşı çalınırken, GAR önünde toplanan emekçiler ise 1 Mayıs Marşı ile bayram kutluyor.

Gruplar kortejin oluşturulmasın ardından 09.00 gibi kutlamaların yapılacağı Tandoğan Meydanı'na yürüyüşe geçecek. Kutlamaların saat 10.00 gibi başlaması beklenirken Mustafa Ceceli bir konser verecek.

GÖZ YAŞARTICI GAZLA MÜDAHELE

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla TCDD önünde toplanan Eğitim-İş üyeleri, güvenlik barikatını aşmaya çalışınca, polis biber gazıyla müdahalede etti. TCDD Genel Müdürlüğü yakınındaki kavşakta toplanan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-İş üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin yazıların bulunduğu dövizler taşıdı ve sloganlar attı.

Daha sonra Ankara Garı'na yürümek isteyen grup, polis barikatını zorlayarak geçmeye çalıştı. Gruba gösterinin izinsiz olduğu ve geçişe izin verilmeyeceği yönünde anons yapan polis, grubun, barikatı zorlamaya devam etmesi üzerine biber gazıyla müdahalede bulundu.

Bazı göstericiler, polise plastik şişeler fırlattı. Sendika üyeleri daha sonra, bulundukları yerde oturma eylemine başladı.

İŞTE O ANLAR;

TANDOĞAN'DAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Ankara'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Hak-İş ve Memur-Sen tarafından düzenlenen miting, katılımcıların Tandoğan Meydanı'nda yerini almasıyla başladı.

Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan katılımcılar, taleplerini içeren dövizler taşıyıp çeşitli sloganlar atarak Tandoğan Meydanı'na geldi. Katılımcılar, Degol Caddesi üzerinde oluşturulan polis noktasından üzerileri aranarak meydana alındı. Tüm grupların alana girişinin ardından miting, mehter takımının gösterisiyle başladı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve bağlı sendikaların yöneticileri alana girerken ellerindeki kırmızı karanfilleri alanda çalışan gazetecilere verdi ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Arslan ve beraberindekilere "1 Mayıs maskotu" da eşlik etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve bağlı sendikaların yöneticileri alana GMK Bulvarı üzerinden giriş yaptı. Gündoğdu ve beraberindekiler yol boyunca katılımcıların 1 Mayıs'ını kutladı.

Tandoğan meydanı İşçilerden ziyade memurların hakimiyeti altında bulunuyor. Sloganlar daha çok memurların hak talepleri üzerine oluyor. Grev ve toplu sözleşme hakkı, memur maaşlarına yüzde 16 zam, öğretmen maaşlarına zam ile ek ödeme talepleri hem pankartlarla hem de sloganlarla dile getiriliyor.

Pankartlarda en çok dikkat çeken bir diğer konu ise başörtüsü. Her alanda başörtüsüne özgürlük isteyen pankartlar dikkat çekiyor. Alanda 1 Mayıs marşı ve Ahmet Kaya şarkıları çalınıyor.

TUNCELİ' DE BİBER GAZLI MÜDAHALE
Tunceli'de de 1 Mayıs kutlamaları için miting alanına giren giren bazı gruplarla polis arasında arbede yaşandı. Polis göstericilere gaz bombasıyla müdahale etti.

TÜRK-İŞ VE TÜRKİYE KAMU-SEN İZMİR'DE
Türk-İş ve Türkiye Kamu-Sen 1 Mayıs'ı İzmir Gündoğdu Meydanı'nda kutluyor. Saat 13'te başlayacak kutlamalar için işçiler toplanmaya başladı.

BAŞKANLAR BURSA'DA
Bursa'da, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un da katılımıyla kutlamalar yapılıyor.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Bursa'da kutlayan Türk-İş ve Türkiye Kamu-Sen'in etkinliğine katılmak üzere Kocaeli, Eskişehir, Bilecik, Yalova, Çanakkale, Sakarya, Kütahya ve Balıkesir'den gelen gruplar, Atatürk Stadyumu önünde toplandı.

Ellerinde dövizlerle sloganlar atarak Darmstat Caddesi'nden yürüyen grup, kutlamaların yapılacağı Kent Meydanı'na geldi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler