Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Irak'ı karıştıracak şok Apache iddiası!

Irak'ı karıştıracak şok Apache iddiası!

Irak'ı karıştıracak şok Apache iddiası!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2225 Beğen : 0

Kuzey Irak'ta gücünü artıran Barzani'nin, 24 adet Apache AH-64 saldırı helikopteri almak için Washington’a resmi başvuru yaptığı ortaya çıktı...

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile yaşanan gerilim nedeniyle Irak merkezi hükümeti ile ipleri kopma noktasına getiren Kürtler, Maliki’nin tüm itirazlarına rağmen uluslararası şirketlerle bağımsız petrol anlaşmaları yapmalarının ardından bu kez de kendi güvenlik teşkilatlarını güçlendirmek için girişimde bulunma kararı aldı.

APACHE İSTİYORLAR

Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani’nin ABD’ye yaptığı son ziyaret sırasında Washington ile Apache AH-64 model saldırı helikopterleri almak için görüşmeler yaptığı, 24 adet helikopterin Erbil yönetimine satışı için resmi başvurunun da yapıldığı belirtildi.

ABD VERMEYE NİYETLİ

Irak’ta yayınlanan Dar ed Dustur gazetesinin haberine göre Kongre onayının alınması durumunda ilk parti olan 5 helikopterin teslimatı hemen, geri kalanlar ise 2015 yılının sonuna kadar gerçekleşecek.

AYRICALIK TANINIYOR

Gazeteye konuşan kaynaklar, başka ülkelerle yapılan anlaşmalarda teslimatın çok daha geç yapıldığının altını çizerek Kürt yönetimine bu alanda bir ayrıcalık tanındığı vurgulandı.

Barzani’nin Washington ziyareti sırasında Obama ile yaptığı görüşmede Amerikan yönetiminden Irak’a satışı yapılan F-16 uçaklarının teslim edilmemesini istemiş, “Maliki bu uçaklarla bizi vurur” diyerek endişesini dile getirmişti. Son haberler Barzani’nin bu girişimde bulunurken kendi güvenliği için de helikopter alımına onay peşinde olduğunu ortaya koydu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler