Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Hükümetin teklifi memuru kızdırdı

Hükümetin teklifi memuru kızdırdı

Hükümetin teklifi memuru kızdırdı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1947 Beğen : 0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşlarına yapılacak zam için kamu işveren heyeti olarak tekliflerini sunduklarını belirterek, 2012 yılı için 3+3, 2013 yılı için ise 2+3 önerdiklerini söyledi. Bakan Çelik, memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında bakanlıktaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen 4. oturumun ardından yaptığı açıklamada, eski devlet bakanı ve eski TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar'ın cenazesine katılacak olması nedeniyle sendikaların da hoşgörüsüne sığınarak toplantıyı erken bitirdiklerini söyledi.

Bugünkü oturumda Memur-Sen'in teklifini sunduğunu, çarşamba günü diğer konfederasyonların tekliflerini sunacaklarını ifade eden Çelik, “Akabinde Memur-Sen'in teklifi üzerine, çok üyeye sahip olan konfederasyonun teklifi üzerinde bu toplu sözleşme görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Bakan Çelik, şöyle devam etti:

“Bugün aynı zamanda kamu işveren heyeti olarak kamu görevlileri sendikaları heyetine teklifimizi sunmuş bulunuyoruz. Teklifimizde 2012-2014 dönemini kapsayan orta vadeli program ve 2012 yılı bütçesinde öngörülen hedefler doğrultusunda, bu hedefleri esas alarak 2012 yılı için 3 3; 2013 yılı içinse 2 3 olarak artış oranlarını belirledik ve kendilerine ilettik.

Ayrıca 11 hizmet kolu var. 11 hizmet koluna ilişkin talepleri de daha önce yoğun bir şekilde değerlendirmiştik. Onları da dikkate alarak bunlara karşı da tekliflerimizi gerek sendika başkanlarına gerekse konfederasyon başkanlarına sunmuş bulunuyoruz. Kamu heyetinin teklifi ve konfederasyonlardan, sendikalardan almış olduğumuz tekliflerin müzakerelerine ise çarşamba günü yoğun bir şekilde başlamış olacağız. Çarşamba-perşembe günü eğer yeterli olmaz ise cuma gününü de ilave ederek üç gün müzakerelerimizi gerçekleştireceğiz ve nihai olarak 21 Mayıs'ta biraraya gelerek nihai görüşlerimizi orada ifade etmiş olacağız.”

Çelik, bir soru üzerine, Memur-Sen Konfederasyonu'nun bugün teklifini sunduğunu hatırlatarak, teklifin çok ayrıntılı kalemler içerdiğini dile getirdi.

'UZLAŞACAĞIMIZ ÜMİDİ İÇERİSİNDEYİM'
Çarşamba günü Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in tekliflerini sunacaklarını belirten Çelik, ortaya çıkan tablo üzerinden müzakerelerin sürdürüleceğini söyledi. Bir gazetecinin “Sizin teklifinizde taban aylığı yok” sözleri üzerine Çelik, “Hepsi içinde bunları sunduk” dedi. Çelik, “Bir uzlaşma görüyor musunuz yakın tarihte?” sorusunu yanıtlarken de “Uzlaşmayla, bağıtlanmayla noktalanmasını tabii ki arzu ediyoruz, umuyorum ki bu müzakere sürecinde uygun bir zemin, ülkenin şartları dünyada gelişen olaylar, memurlarımızın talepleri, emeklililerimizin talepleri hep masada ve bir noktada uzlaşacağımız ümidi içerisindeyim. Umarım ki bunu bu ayın 21'inde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

'DAĞ FARE BİLE DOĞURMADI'
Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre, teklifi değerlendiren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 'Bu teklif yok hükmündedir, dağ fare bile doğurmadı. Bu kabul edilebilir bir teklif değil. Biz 2012 için taban ücretlerine 120 lira ve yüzde 16 zam, 2013 için de 80 lira zam artı yüzde 14 istiyoruz "dedi.

Gündoğdu'nun açıklamaları şöyle:

"Türkiye'nin gerçek fotoğrafını yansıtan bir teklifle gelmelerini bekliyorum. Bu rakamlar uzlaşı habercisi rakamlar değil. Memur-Sen olarak bir değerlendirme yaptık, yarın 81 il ve ilçede bu teklifi kabul etmediğimizi söyleyeceğiz. Yarın 11 ile 14 arası alanlarda olacağız. Türkiye büyüyor ve bu büyümeden payımızı almak istiyoruz. Memura ayrı, işçiye ayrı muameleyi kabul etmiyoruz. Asgari geçim indirimi belli, geçim standardı belli. Büyüyen Türkiye 'nin memura da yansıması gerekiyor. 4C ile ilgili hiçbir teklif yok. Bu insanlar 12 ay evlerine ekmek götürürler ama bu ekmek çok küçük. 2011'de yüzde 8.5 büyümüşüz, enflasyon şu anda yüzde 11'lerde. Bu rakamlara bakarsak bizim teklifimizde bir sorun yok. Onların teklifini yeniden gözden geçirmesini öneriyoruz."

MÜSTEŞARA BİR GECEDE 720 LİRA ZAM
Gündoğdu, 666 sayılı KHK ile müsteşar maaşına bir gecede 720 TL zam yapıldığını böylece 10 yıl boyunca düşük memur maaşı ile yüksek memur maaşı arasındaki uçurumu kapatma çabasının sona erdiğini vurguladı. Bu makasın yeniden daraltılmasını istediklerinin altını çizdi. Yetkili konfederasyon olarak masada bulunan Memur-Sen’in diğer talepleri ise şöyle:

- Memur Taban Aylıklarına seyyanen zam yapılsın. Böylece her memura eşit miktarda zam yapılmış olacağından; düşük maaşlı memura yüksek; yüksek maaşlı memura da düşük oranlı bir artış yapılmış olur.
- Kıdem Aylıkları artırılsın. 25 yıllık sınır kaldırılsın. Her yıl için 20 puan olarak belirlenen rakam 100 puana çıkarılsın; böylece yıllık kıdem çarpanı 6.4 TL olsun. Bu da 10 yıllık bir memur için 64 TL, 30 yıllık memur içinse 192 TL kıdem farkı anlamına geliyor.
- Yan Ödeme Katsayısı 0,02 puandan memur maaş katsayısı olan 0, 064’e yükseltilsin. Böylece hem çalışan hem de emekli memur maaşında 20 ila 30 TL’lik artış sağlansın.
- Eşi çalışmayan memurlara verilen 141 TL’lik aile yardımı 200 TL’ye çıkarılsın.
- 0-6 yaş çocuklar için 32 TL, 6-14 laş çocuklar için 16 TL olan çocuk yardımı tüm çocuklar için 50 TL’ye yükseltilsin.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler