Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Hıdrellez'de coşku sel oldu

Hıdrellez'de coşku sel oldu

Hıdrellez'de coşku sel oldu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1888 Beğen : 0

İzmir’in Tepecik mahallesini adeta bayram yerine çeviren Roman vatandaşlar, mahalle içinde düzenlenen üç ayrı canlı müzik etkinliğiyle sabah saatlerine kadar doyasıya eğlendiler.

Roman vatandaşlar, en güzel kıyafetlerini giyip, sokakları davul-klarnet eşliğinde, oynayarak dolaştılar. Hıdrellez için süslenen kadın ve çocuklar kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdular.

Tepecek mahallesi muhtarı, Yenişehir Roman Derneği Başkanı ve Ege Roman Platformu Sözcüsü Ali Yangın, mahalledeki hıdrellez kutlamalarını değerlendirdi.

Hıdrellez dolayısıyla mahalleyi bugün yabancılar da dahil olmak üzere yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiğini, hiçbir sorun yaşanmadığını aktaran Yangın, mahalle sakinleriyle birkaç gün önce bu güne özel bilinçlendirme toplantısı yaptıklarını anlattı.

Yangın, “Toplumumuz ne yazık ki asosyal olarak nitelendiriliyor. Artık Romanlar bu asosyal kişiliği atacak. Hıdrellez ile işte bu inanışı ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın topluma entegre olabilmesi çok önemli” diye konuştu.

Hıdrellezi, baharın başlangıcı olarak tanımladıkları hıdrellezin kendileri için özel bir anlamı olduğunu dile getiren Yangın, önümüzdeki yıllarda çok daha güzel kutlamalar yapmak istediklerini de söyledi.

Yangın, yetkili ve ilgili kişilerden daha fazla ilgi görmek istediklerini ifade ederek, “Bizim amacımız hıdrellez bayramını vesile edip vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel düzeyini yükseltmek. Artık dışlanmak değil, toplumun bir parçası olmak istiyoruz. Bizler çocuklarımızın bir üniversite talebesi, bir doktor, bir avukat olmasını istiyoruz. Ve bu konuda bilhassa hükümet, belediye ve valilikten Roman toplumu üzerine biraz daha eğilmelerini, ilgi göstermelerini talep ediyoruz” dedi.

Yangın, Türkiye'de Roman vatandaşlara ait 120'ye yakın dernek, 8 federasyon bulunduğunu belirterek, İzmir'de 400 bine yakın Roman yaşadığını, Türkiye'deki en büyük nüfuslu Roman mahallesinin de Yenişehir olduğunu savundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mahallelerini ziyaret ettiğini hatırlatan Yangın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a “Biz kendisini Romanlar'ın sözcüsü olarak görüyor ve başbakanımızı burada ağırlamak istiyoruz” diye seslendi.

TUNCA NEHRİ'NDE “KAKAVA” COŞKUSU
Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde dün yakılan Kakava ateşiyle başlayan kutlamalar da, Roman mahallelerinde sabaha kadar sürdü.

Sabahın ilk ışıklarıyla Tunca Nehri'ne gelen Romanların kutlamalarını izlemek için yurt içi ve yurt dışından gelen yüzlerce kişi kutlamalara ortak oldu.

Davul, zurna, klarnet, keman eşliğinde dans eden gelinlikli Roman kızları kutlamalarda dikkatleri üstlerine topladılar. Fotoğraf dernekleri üyeleri ve gazeteciler bu renkli görüntüleri kaydetmek için adeta birbiriyle yarıştı.

Bazı Roman gençleri, hastalıklardan korunmak, dirençli olmak inancıyla Tunca Nehri'nin soğuk sularına girerek bir süre yüzdü. Kimi Roman kadınlar Tunca Nehri'nin sularında ellerini, yüzlerini yıkadı.

Kağıtlara yazılan dilekler Tunca Nehri'ne bırakılırken, evlerinin kapılarına asmak için bereketi simgeleyen ağaç dalları koparan Romanlar, güneşin doğmasıyla evlerinin yolunu tuttu. Nehir kenarındaki Kakava coşkusunu yaklaşık bin 500 kişi izledi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler