Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Gaziantep'te utanılacak uygulama

Gaziantep'te utanılacak uygulama

Gaziantep'te utanılacak uygulama
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2506 Beğen : 0

Yeni eğitim-öğretim yılında ismi “Nilgün- İsmet Akınalan İlkokul Ortaokulu” olarak değiştirilen Gaziyurt İlköğretim Okulu’nda yaşananlar ayrımcılığın ne boyutlara geldiğini gösteriyor.

Gaziantephaberler.com'un haberine göre, Nilgün- İsmet Akınalan okulunda kapıcı çocukları bir sınıfa, varlıklı çocuklar ve öğretmen çocukları da ayrı bir sınıfa toplatıldı. Varlıklı, okula bağış yapan çocukların ve öğretmen çocuklarının bulunduğu bu sınıfa en iyi öğretmenler verildi.

Okul idaresinin bu uygulamasının duyulmasından sonra, birçok veli "çocuklarımız bu sınıfta başarısız mı olur" endişesine kapılarak, çocuklarını "kapıcı çocukları" sınıfından aldılar. Sonuçta geriye 9 çocuk kaldı ve alınan bilgiye göre okul idaresi o sınıfı nakille gelen öğrencilerle doldurmayı planlıyor.

Konuyla ilgili olarak gaziantephaberler.com'a konuşan veliler, öncelikle kapıcı çocuklarının bir sınıfta toplanmasına tepki gösterdi. Okul idaresinin insan haklarına ve eğitimde eşitlik ilkesine aykırı uygulamalarından şikayetçi olan veliler, “Bir sınıfta varlıklı ve okula çok bağış yapanlarla, öğretmen çocukları toplandı. Bu sınıfa en iyi öğretmenler giriyor ve bu öğretmenler başka sınıflarda derse girmiyor. Burada çocuğun başarısı değil, babası paralı olanlar kıstas alınıyor. Bir eğitim kurumunda bu kıstaslara göre eğitim yapılırsa, biz çocuklarımıza hangi doğruyu öğreteceğiz” diye konuştular.

OKULUN ADI DA DEĞİŞTİ

Gaziantep'teki Gaziyurt İlköğretim Okulu’nun adı, Milli Eğitim’e bir milyon bağışta bulunurken, “Adımı şehrin en merkezindeki bir okula vereceksiniz, gelen geçen görecek” diye şart koşan bağışçının adı ile değiştirildi. Okulun yeni ismi, Nilgün-İsmet Akınalan olarak değiştirildi.

HER ÖĞRENCİDEN 300 TL İSTENİYOR

İlköğretim birinci sınıf öğretmeni, sınıfa projeksiyon makinesi alınacak diye direterek, her öğrenciden 300 lira istediğini dile getiren bir grup veli, “Milli Eğitim Bakanı, öğrenci velisinden para talep edilmeyecek sözlerini hatırlatarak okulda geçen yıl okul aile birliğine toplanan bağış miktarı incelendiğinde, gerçeğin ne olduğu, velilerin nasıl soyulduğu görülecektir." dedi.

VELİLERDEN, ’ÖĞRETMEN İSTİYORUM’ EYLEMİ

ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Yunuslu Köyü İlkokulu’nda görev yapan 3 öğretmenden 1’inin başka bir okula atanmasına, Kaymakamlık önünde toplanan veliler tepki gösterdi. 53 öğrencinin bulunduğu okulda sadece 2 öğretmenin görev yaptığını söyleyen veliler, İlçe Milli Müdürü ile görüştükten sonra dağıldı.

Yeni eğitim sistemi ile birlikte Yunuslu İlkokulu’nda görev yapan 3 öğretmenden 1’i, norm kadro fazlası olduğu gerekçesiyle başka bir okula atandı. Duruma tepki gösteren öğrenci velileri, Ereğli Kaymakamlığı önünde toplanarak eylem yapmak istedi. 30 kişilik gruba, polis engel oldu. Polis ile tartışan veliler, 53 öğrencinin eğitim gördüğü okulda sadece 2 öğretmenin kaldığını belirterek öğretmenin geri verilmesini istedi. Polisin karşı çıkmasına rağmen Kaymakamlık’tan ayrılmayan velilerden temsilci olarak seçilen 3’ünün İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdüsselam Aksoy ile görüşmesine izin verildi. Yaklaşık 15 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan velilerden Nurten Başkan, okuldaki öğrenci sayısının azalması nedeniyle öğretmenin başka bir okula atandığının söylendiğini belirtti. Başkan, şunları kaydetti:

"Öğrenci sayısı artmazsa öğretmenimizi alma imkanımız yokmuş. Bu sene çocuklarımız 2 öğretmen ile idare edecekmiş. Ama biz bu konuda sonuna kadar savaşacağız. Benim eşim, çocuklarımın eğitimi için Gebze’de çalışıyor. Ben çocuklarımın iyi eğitim alması için çaba gösteriyorum."

Veliler daha sonra Kaymakamlık’tan ayrılırken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdüsselam Aksoy da öğretmenin norm kadro yönetmeliği kapsamında başka bir okula atandığını söyledi. Aksoy, "Öğrenci sayısı tekrar artarsa öğretmen verilir. Öbür türlü yapacak bir şey yok. Biz de yönetmelik çerçevesinde görevimizi yapıyoruz. Bunu velilerin isteği ile değiştiremeyiz" diye konuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler