Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Filistinliler kitlesel açlık grevini sona erdirdi

Filistinliler kitlesel açlık grevini sona erdirdi

Filistinliler kitlesel açlık grevini sona erdirdi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1545 Beğen : 0

Nisan ayından bu yana gerçekleştirilen açlık grevi Filistinli tutuklu ve hükümlülerin cezaevi ve yargılama koşullarının iyileştirilmesi talepleriyle başlamıştı.

İsrail Aşkelon'da saatler süren müzakerelerin ardından bir anlaşmaya varıldığı bildirildi, ancak anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadı.

Tutuklu ve hükümlülerden ikisinin sağlık durumunun ağır olduğu haberleri geliyor.

Bilal Diyab ve Tahir Halahla'nın açlık grevi eylemi 70 gün önce başlamıştı.

Eylemci tutuklu ya da hükümlülerden herhangi birinin ölümü durumunda Filistinli grupların şiddet içeren protesto gösterilerine yönelmeleri İsrail ve Filistinli yetkilileri kaygılandırıyordu.

Filistili Tutukluların oluşturduğu grubun lideri Kadura Fares, Filistinli grupların tamamının anlaşmayı kabul ettiklerini söyledi.

İsrail Cezaevi İdaresi de daha sonra anlaşmayı doğruladı.

Açlık grevi, ''idari gözaltı'' olarak adlandırılan ve herhangi bir suçlama ya da yargılama olmaksızın gerçekleştirilen tutuklama olaylarını protesto etmek amacıyla başlamıştı.

Anlaşmanın, tutukluların aleyhine herhangi bir yeni kanıt ortaya çıkmaması durumunda tutukluluk süresinin uzatılmamasını öngördüğü bildirildi.

BBC'nin Kudüs'teki muhabiri Jon Donnison, anlaşmanın bu hükmünün İsrail açısından ciddi bir ödün anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Filistin yönetimi, ''idari gözaltı'' uygulamalarını BM'ye taşıyacağı tehdidinde bulunmuştu.

İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutuklu ve hükümlüler ayrıca hücrede tutulduklarından ve aileleriyle görüşme haklarından alıkonduklarını da söylüyorlar.

İsrail cezaevlerinde 5.000 civarında Filistinli olduğu tahmin ediliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler