Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Falkland Adaları için referandum

Falkland Adaları için referandum

Falkland Adaları için referandum
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1726 Beğen : 0

İngiltere Başbakanı David Cameron, Falkland Adaları hükümetinin ülkenin siyasi geleceğini belirlemek için referanduma gitme kararı için tavrını açıkladı.

Cameron, yaptığı açıklamada, ''Falkland Adaları'nda yaşayanların, İngiliz olmak ve dünyanın görüşlerini dinlemesini isteyip istemediklerine karar vermelerinin kendilerine bağlı olduğunu her zaman söyledim'' dedi.

Falkland Adaları sakinlerinin 30 yıl önce, İngiliz kalmak istediklerini açıkça ortaya koyduklarını ifade eden Cameron, ''Ancak şimdi Arjantin hükümeti, bu tercihi yeniden sorgulamak istiyor'' diye konuştu.

David Cameron, gelecek yıl yapılacak referandumun neticesine İngiltere'nin saygı duyacağını belirtti.

Arjantin'in 1833'den bu yana İngiltere'nin kontrolünde olan Falkland Adaları'nı 1982'de işgal etmesi iki ülke arasında savaşa yol açmıştı. 74 gün süren savaş sonrasında ateşkes ilan edilmiş ve İngiltere adalarda kontrolü yeniden ele geçirmişti. Savaşta, Arjantin'den 649, İngiltere'den ise 255 asker ölmüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, Falkland Adaları konusunda ada halkı istemedikçe Arjantin ile egemenlikle ilgili müzakere yapılamayacağını bildirmişti.

Arjantin, 19'uncu yüzyıldan beri egemenliği tartışma konusu olan adaların statüsü konusunda İngiltere'yi müzakereye ikna etmeye çalışıyor. Atlas Okyanusu'nun güneyindeki adalarda halkın çoğunluğu İngiliz egemenliğinde kalmak istiyor ve adalarda hala bin İngiliz askeri bulunuyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler