Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Euro krizi gölgesinde G8

Euro krizi gölgesinde G8

Euro krizi gölgesinde G8
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1827 Beğen : 0

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, Rusya, İtalya ve Kanada'nın oluşturduğu G8 grubu liderlerinin katılımıyla düzenlenen dünkü akşam yemeğinde İran ve Kuzey Kore'nin nükleer hedefleri gündeme geldi, Suriye'deki şiddet olayları tartışıldı.

Amerikalı yetkililer, İran dahil bir çok konuda genel bir fikir birliği sağlandığını söylüyor.

G8 liderleri kendi ifadeleriyle 'tahriklerine devam etmesi halinde' Kuzey Kore'ye yönelik tecrit uygulamasını ilerletmeyi düşünüyor.

Liderler İran konusunda da barışçı bir nükleer politika izlediğini kanıtlama sorumluğunun Tahran'da olduğu görüşünde.

ABD başta olmak üzere Batılı devletler İran'ın nükleer silah geliştirme hedefi olduğunu savunurken Tahran bu iddiaları reddediyor.

Suriye konusunda da Amerikalı bir diplomat, BM'nin desteklediği barış planına bağlı kalındığını ve sürecin izlenmekte olduğunu belirtti.

BBC'nin Washington'daki muhabiri Steve Kingstone, zirvenin en dolambaçsız aşamasının dünkü akşam yemeği olduğu görüşünde.

Ancak asıl tartışma konusu, Euro krizi.

G8 liderleri Yunanistan'da bir felaket yaşanacağı korkusunu, ülkenin Euro'yu terkedip drahmiye geçebileceği söylentileri karşısında Yunanlıların bankalardan çektikleri tasarrufların 700 milyon Euro'yu bulmasını ele alıyor.

Son olarak İspanya'dan gelen karamsar haberler de liderlerin gündeminde. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de bir kaç gün önce 16 İspanyol bankasının notunu düşürdüğünü açıklamıştı.

Kimi çevreler, 2011 sonbaharında Avrupa'da bankacılık sistemini çökme aşamasına getiren krize geri dönülüyor olabileceği kaygılarına dikkat çekiyor.

Başkan Obama ile Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande zirve öncesi yaptıkları görüşmede, çabaların ekonomik büyümeye yoğunlaştırılmasını istedikleri yolunda ortak görüş belirttiler.

Obama, Avrupa'daki borç kriziyle mücadelenin olağanüstü önem taşıdığının altını çizdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, derhal harekete geçilmesi gerektiği yolunda bir eğilim oluştuğunu vurguladı.

Camp David'deki BBC muhabiri, Başkan Obama'nın G8 için sağladıkları rahat ve gayrıresmi ortamın bir anlaşma sağlanması için zemin oluşturmasını umduğunu söyledi.

Tasarruf mu büyüme mi?

Hollande ve kriz sürecinin önemli oyuncularından Almanya'nın başbakanı Angela Merkel gibi eski ve yeni bir çok lider, zirve süresince çeşitli çözümler önerecek. Hollande, seçimleri ekonomik büyümeye yoğunlaşma vaadiyle kazandı. Karşısında ise Merkel'in savunduğu sıkı bütçe disiplini var.

G8'e ev sahipliği yapan Washington ise herhangi bir sürtüşmeyi aşmaya kararlı görünüyor.

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Heather Conley, BBC'ye yaptığı açıklamada "Başkan Obama, tasarruf ve büyüme cepheleri arasında bir tartışma ortamından mümkün olduğunca kaçınmaktan yana." diye konuştu.

Bölge muhabirlerimiz Barack Obama'nın G8 zirvesini büyük olasılıkla Kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesi, küresel liderlik sergileme fırsatı olarak gördüğüne dikkat çekiyor. Ne var ki Euro krizi, G8 dinamiklerini değiştirmiş ve baskı yaratmış durumda. Uluslararası piyasalar da dünya liderlerinden somut adımlar bekliyor.

Cumartesi akşamı G8 zirvesi ardından liderlerin pek çoğu Chicago'ya geçerek Pazar ve Pazartesi günleri çok daha büyük bir uluslararası topluluğun temsil edileceği NATO zirvesindeki yerlerini alacak.

NATO zirvesinde de ağırlıklı olarak Afganistan'ın tartışılması bekleniyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler