Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Dövme yaptırmak sapkınlık

Dövme yaptırmak sapkınlık

Dövme yaptırmak sapkınlık
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2152 Beğen : 0

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde ilahiyat profesörü olan, aynı zamanda Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Faruk Beşer köşesinde yazdığı yazısında, dövme ve piercing’in "sapkınlık” olduğunu, yaptıranlarınsa "psikolojik kimlik sorunu" bulunduğunu ileri sürdü. Beşer yazısında, "Dövme yapmak ve yaptırmak çirkin haramlardan biridir. Bu yolla kazanılan paralar da haramdır, dövmelerinizi çıkarın" dedi.

"Koluna isim yazdıran, yarın başka bir kişiyle evlenirse ne olacak"
Faruk Beşer, dövme yaptıranların bunu çıkarmaları ve ‘’Tövbe etmeleri halinde günahlarının silineceği’’ öne sürerek, ‘’ Çıkaramayacakların ise, namaza ve abdeste mani bir yönü yoktur’’ dedi. Dövme ve piercing’in bazı kadınlar için ‘’Modernliğin göstergesi’’ olarak görüldüğünü savunan Beşer şunları yazdı:

"Dövmeden geri dönüş hemen hemen mümkün değildir. Bu gün koluna sevgilisinin ismini kazıtan bir genç, yarın bir başkasıyla evlenirse durum ne olacaktır?

Dini hükmüne gelince: Dövme çok önemli bir sapma belirtisi imiş ki, Allah Rasulü şöyle buyurur: 'Allah dövme yapana da yaptırana da lanet etsin’. Piercing'de ise Allah'ın yaratmasını bozma ve başka kültürleri taklit vardır"

"Dövme umumi bir meseledir"
Lanet’in "Allah’ın rahmet ve ilgi alanından kovulmak" olduğunu ileri süren Beşer, yazısını şöyle sürdürdü:

"Bu noktada Efendimizden, kendisine hakaret edenlere lanet etmesi istendiğinde, 'ben lanet peygamberi değil, rahmet peygamberiyim' diyerek bunu yapmadığını da hatırlayalım. Demek ki, dövme umumu ilgilendiren bir meseledir. Çünkü o özel meseleler için asla lanet etmemiştir."

"Picasso tablosuna fırça atsak ne olur?"
Yazısında "ilginç" bir analoji kuran Beşer, "Picasso'nun bir eserini beğenmeyip ona rastgele fırça atan birisine ne dersiniz? Allah'ın şaheseri olan insan ondan daha mı az değerlidir?’’ sorusunu sordu. Yazısını tövbe etme ve dövmelerden ‘arınma’ çağrısıyla bitiren Faruk Beşer şunları yazdı:

"Dövme ve benzeri sapkınlıklar aynı zamanda psikolojik kimlik sorunudur. İnsanın yaradılış açısından kendisinden memnun olmaması, sonu gelmez rahatsızlıklar doğurur. O halde dövme yapmak ve yaptırmak çirkin haramlardan biridir. Bu yolla kazanılan paralar haramdır. Haramı özendirme de, suça teşviktir. Yaptıranların bundan tövbe etmeleri halinde günahlarının silineceği de kesindir. Çıkaramayacakları dövmelerin ise namaza ve abdeste mani bir yönü yoktur. Ancak çıkarabildikleri ölçüde dövmelerini çıkarmalıdırlar.’’Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler