Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Diyarbakır'da Kürtçe Çanakkale afişleri

Diyarbakır'da Kürtçe Çanakkale afişleri

Diyarbakır'da Kürtçe Çanakkale afişleri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2722 Beğen : 0

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97'inci yıldönümü nedeniyle Diyarbakır ve Çanakkale Valiliği ortak bir proje gerçekleştirdi. Proje kapsamında Diyarbakır'da başta Valilik olmak üzere 10 değişik noktaya Türkçe ve Kürtçe afişler asıldı.


Üzerinde Çanakkale Zaferi'nin sembol isimlerinden Seyid Onbaşı'nın 250 kiloluk top mermisini taşırken fotoğrafı bulunan afiş, vatandaşlar tarafından ilgiyle incelendi.

İlki Diyarbakır Valiliği girişindeki billboarda asılan afişte Türkçe "Kucaklaşmamız bayramları olacak' ve aynı anlama gelen Kürtçe, 'Hembez kirina me, We bibe cejna wan' ifadeleri yer aldı. Afişin Kürtçe yazılan bölümünde 'W' harfinin de kullanılması dikkat çekti. Hazırlanan afişlerin Valilik görevlilerince Valilik binası önü, Diclekent, Ofis başta olmak üzere kentin 10 ayrı noktasına asılacağı belirtildi.

Seyid Onbaşı'nın fotoğrafı üzerine yapılan afişin sol üst köşesinde Kürtçe ve Türkçe ifadeler yer aldı. Afişin altında ise, yazar Yahya Kürekçi'nin,"Pehlivan gibiydi Seyyid. Arkadaşları ona bu yüzden 'Koca Seyyid' derlerdi. Çanakkale cephesine geldiğinde bayramın ikinci günüydü. Bayram sevincini yaşayamamıştı. Çünkü, bütün millet gibi o da bayram sevincinin ne zaman yaşanacağını çok iyi biliyordu. Düşmanı kovmadan zulmü durdurmadan gülmeyi ve sevinmeyi haram kılmışlardı kendilerine. Vatanın bayramı, Seyyid'in bayramı olacaktı" yazısı yer aldı.

Diyarbakır'daki afişi gören vatandaşları ilgiyle izledi. Vatandaşlar, "Bu olumlun bir adım. Bunun Kürt sorununun, toplumsal barışın sağlanması adına önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz" dedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler