Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem CHP'den Diyanet'e "kürtaj" sorusu

CHP'den Diyanet'e "kürtaj" sorusu

CHP'den Diyanet'e "kürtaj" sorusu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1928 Beğen : 0

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, İslam Kültüründe Aile Planlaması adlı kitabın 1995 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca basıldığını belirterek, "Sayın Diyanet İşleri Başkanımız burada yazılan gebeliği önleme ve kürtaj ile ilgili konulara katılıyor mu, katılmıyor mu? Yoksa Sayın Diyanet İşleri Başkanımız bugünkü AKP siyasetine göre mi dini hükümleri uyarlıyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "2011 hac organizasyonu için ayrılan ihtiyat akçesinin miktarı nedir?" şeklindeki soru önergesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın verdiği yanıtı değerlendirdi.

Soru önergesine verilen yanıtta, "2011 yılında Başkanlığımız organizasyonuyla hacca giden vatandaşlarımızdan yüzde 5 ihtiyat akçesi karşılığı olarak alınan toplam meblağ 8 milyon 183 bin 971 EURO'dur. 2012 yılı hac dönemine devreden ihtiyat akçesi tutarı bulunmamaktadır" denildiğini ifade eden Özkes, "Anlaşıldığı üzere Diyanet İşleri Başkanlığı hacca gidenlerden aldığı yüzde 5 ihtiyat akçesini harcamıştır. Hiçbir kuruş kalmamıştır.

Bunun üzerine Sayın Başbakan'a, Sayın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in lojmanına tadilat nedeniyle 400 bin TL harcanıp harcanmadığını ve harcanan bu 400 bin TL'nin hac paralarından olup olmadığını sordum. Gelen cevap özetle 400 bin TL'nin harcandığını gösteriyor ve hac paralarının harcandığını gösteriyor ancak anladığım kadarıyla bizim bu önergemiz üzerine Diyanet İşleri Başkanı bu lojmanda oturmaktan vazgeçmiş olacak ki bunu yabancı heyetlere konut evi olarak hazırlandığı cevabı geliyor" dedi.

Özkes, şöyle konuştu:
"Diyanet, kul hakkından, hacıların hakkından sakınmalıdır. Allah'tan korkmalıdır, hacıları kazanç kapısı görmemelidir. Diyanet paraya doymuyor. 2006'dan beri camilere baz istasyonu kurdurarak her birinden 5-10 bin dolar alınıyor. Diyanet hacıların parasına göz dikmekle kalmıyor, cami cemaatinin sağlığını da baz istasyonlarıyla bozuyor."

Diyanet İşleri Başkanı'na, "İslam Kültüründe Aile Planlaması" adlı kitabı tanıyıp tanımadığını soran Özkes, şöyle dedi:
"Diyanet İşleri Başkanı'na şu kitabı tanıyıp tanımadığını bilip bilmediğini sormak istiyorum. Bu kitap İslam Kültüründe Aile Planlaması diye bir kitap. 1995 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nca basılmış bir kitap. Önsözünü zamanın Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Nuri Yılmaz yazmış.

Sayın Diyanet İşleri Başkanımız burada yazılan gebeliği önleme ve kürtaj ile ilgili konulara katılıyor mu, katılmıyor mu? Yoksa Sayın Diyanet İşleri Başkanımız bugünkü AKP siyasetine göre mi dini hükümleri uyarlıyor."

İslam Kültüründe Aile Planlaması adlı kitabın 214. sayfasında "Kürtaj meselesi" adlı başlıkta, "Kürtaj, doğmamış cenini, anneyi ve toplumu, dini ve hukuku ilgilendiren duygu ve hassasiyetle yüklü karmaşık bir meseledir" deniyor.

Kitabın 215. sayfasında "Fıkhi mezheplerin görüşleri" adı altında "Hanefi Mezhebi" başlığında, "120 gün öncesi yani cenine ruh gelmeden ve yeni bir varlık haline dönüşmeden önce kürtaj yaptırmak bir kısım alimlere göre caiz, diğerlerine göre ise yasaklanmıştır" ifadesi yer alıyor.

Kitabın 217. sayfasında "Meşru hamileliğe kürtaj" başlığında ise, "Dr. el-Buti'ye göre 40 günden önce meşru hamileliğe kürtaj yapılabilir" ifadesi yer aldığı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler