Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem CHP hükümete veryansın etti

CHP hükümete veryansın etti

CHP hükümete veryansın etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1832 Beğen : 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili ayrıntıları yakından takip ettiklerini belirterek, 5 CHP milletvekilinin konuyla ilgili olarak Tunceli'ye hareket ettiğini bildirdi.

Koç, CHP Genel Merkezi'nde Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı.

Seçim bölgesi Tunceli'de bir süredir çalışmalar yürüten Aygün'ün, Ovacık ilçesinden Tunceli'ye dönerken PKK'lı teröristler tarafından yolunun kesildiğini belirten Koç, ''Arkadaşımız direnmesine rağmen şu anda alıkonulmuş vaziyette. Bize intikal eden haberler de bu şekilde. Sayın Tunceli Valisi ile bizim aramamız üzerine bir görüşmemiz oldu. Takibin devam ettiğini belirttiler. İlginç olan taraf şu ana kadar Hükümet tarafından CHP Genel Başkanı'na ve CHP'nin kurumsal yapısına herhangi bir bilgilendirme için geri dönüş olmamasıdır'' dedi.

Süreci yakından takip ettiklerini bildiren Koç, şöyle konuştu:

''İlk kez bir milletvekili terör örgütü tarafından alıkonuluyor, kaçırılıyor. Bu terörün bugün Türkiye'de ulaştığı boyutu bize gösteriyor. Şunu herkes çok iyi bilsin; CHP Türkiye'nin birliği, bütünlüğü, dirliği, kardeşliği için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşen görevi sonuna kadar yerine getirecektir. Bir tek milletvekili arkadaşımız şu anda kaçırılmış olabilir, risk altında olabilir. Zaten iki milletvekilimiz şu anda Silivri'de bedel ödüyorlar. Geriye kalan 133 milletvekili de söylediğim ilkeler çerçevesinde yasama görevinin dışında her türlü baskıya, zulme, tehdide boyun eğmeden görevlerini sürdüreceklerdir.''

GELİŞMELERİ DAKİKA DAKİKA TAKİP EDİYORUZ

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Ankara'da bulunan bazı partililerin durumu dakika dakika takip ettiklerini aktaran Koç, gelişmeleri basınla paylaşacaklarını söyledi. ''Şu anda 5 milletvekili arkadaşımız Tunceli'ye hareket etmiş durumdalar. Bir arkadaşımız da İstanbul'dan gelecek'' diyen Koç, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul milletvekilleri Müslim Sarı ve Mahmut Tanal, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve Ankara Milletvekili Levent Gök'ün bölgeye gittiklerini bildirdi.

Gelişmeleri yakından izlediklerini belirten Koç, olayın terörün seçilmiş bir milletvekilini bile alıkoyabildiğini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Bunun çok ciddi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Koç, şunları söyledi:

''Günlük, yapay tartışmalardan, akşam toplantılarından önce yapılan kin, nefret, öfke dolu konuşmalardan artık herkes sıyrılmak zorunda. Ciddi bir Türkiye sorunu ile karşı karşıyayız. Terör sorunuyla karşı karşıyayız. Bu soruna çözüm bulmak da tüm milletimizin bizden beklediği şekilde meşru zeminde, siyaset kurumudur. CHP olarak biz üzerimize düşeni yapacağız. Ama şu ana kadar ne sayın Başbakan'dan ne sayın İçişleri Bakanı'ndan CHP sayın Genel Başkanı'na bu konuyla ilgili bir açıklama, bilgilendirme gelmedi, yapılmadı.''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, teröristlerin kaç kişi oldukları ve silah taşıyıp taşımadıklarının sorulması üzerine ''Silahsız olmaz bu işler'' yanıtını verdi.

Olay sırasında Aygün'ün yanında bir gazeteci ile danışmanının olduğunu dile getiren Koç, danışman ile görüştüklerini, Aygün'ün direndiğini ancak tehditle götürüldüğünü söyledi. Koç, danışman ve gazetecinin ise bırakıldığını belirtti.

Hüseyin Aygün'ün Tunceli'deki seçim bürolarının da PKK tarafından basıldığını anlatan Koç, ''Bütün bunlara karşı hepimiz bulunduğumuz sorumluluk noktalarında görevlerimizi yerine getireceğiz. Bunlardan yılacak değiliz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin CHP'nin terör konusu görüşmek için Meclis'i toplantıya çağırdığını hatırlatarak ''Kaçırılma olayının bununla ilgili olabilir mi?'' sorusuna Koç, ''Ben öyle bir bağlantı kuramıyorum o ayrı bir olay. Terörün Şemdinli, Çukurca olaylarından sonra bugün de seçilmiş bir milletvekiline dönük eylemi her halde birlikte değerlendirilmeli, olay daha geniş boyutta ele alınmalı diye değerlendiriyorum'' yanıtını verdi.

Bir soru üzerine Aygün'ün eşinin Tunceli'de olduğunu belirten Haluk Koç, daha önce de resmi görevlilerin PKK tarafından kaçırıldığını ancak ilk defa bir milletvekilinin bu eyleme konu edildiğine dikkati çekti.

Bir gazetecinin ''Başbakan'ın, İçişleri Bakanı'nın aramamasını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine Koç, ''Bilemiyorum, ilerleyen saatlerde belki sorumluluklarını hatırlarlar, öfke, nefret dolu konuşmalar yapacaklarına sürecin vahametini onlar da sorumlulukları çerçevesinde değerlendirirler ve böyle bilgilendirmeye gerek duyarlar diye düşünüyoruz'' diye konuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler