Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Camide Başbakan tartışması

Camide Başbakan tartışması

Camide Başbakan tartışması
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2147 Beğen : 0

Bursa'da üç gündür temaslarını sürdüren Almanya'nın Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, bugün yanında Osmangazi İlçe Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Dündar'ın da olduğu heyetle birlikte Ulu Cami'ye gitti.

Kentin en eski ve büyük camisini gezmek isteyen Başbakan Volker Bouffier, kadınların hatim duası yaptığı gerekçesiyle içeriye alınmadı. Alman Başbakanı bunun üzerine yanındaki heyetle tarihi Kozahan Çarşısı'nı gezdi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput'un davetlisi olarak üç gün önce beraberinde 70 kişilik heyetle Bursa'ya gelen Almanya Hessen Eyaleti Volker Bouffier, bugün kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. İlk olarak Tophane'ye giderek, burada tarihi saat kulesini ziyaret eden Alman Başbakan, daha sonra Ulu Cami'yi gezmek istedi. Ancak yanında Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Osmangazi İlçe Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın da olduğu Alman Başbakan içeriye alınmadı. Cami görevlileri tarafından kadınlara yönelik özel bir programın olduğu gerekçesiyle kapıdan geri çevrilen Alman Başbakan, bunun üzerine tarihi Kozahan çarşısını gezdi.

ZİYARET 3 GÜN ÖNCE BİLDİRİLMİŞ

Konuk Başbakanın Ulu Cami'ye alınmaması tepkiyle karşılandı. Bursa İl Müftü Yardımcısı Mustafa Uyar, Ulu Cami'nin Osmangazi İlçe Müftülüğü'ne bağlı olduğunu söyledi. Almanya Hessen Başbakanı Bouffier'in Ulucami'yi ziyaret edeceği bilgisinin üç gün önce İlçe Müftülüğü'ne bildirildiğini ve gerekli yazışmaların yapıldığına dikkat çeken Uyar şunları söyledi: "Ancak Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Ulu Cami'de çok sayıda etkinlik düzenleniyor. İlçe Müftüsü Mehmet Açık'ın bana söylediğine göre, bugün 08.00 ile 12.00 saatleri arasında kadınlar Ulu Cami'de hatim duası yaptılar. Duanın sonuna doğru Alman Başbakanı camiye gelmiş ve kendisi bir- iki dakika bekletilmiş. Sanırım daha sonra Alman Başbakan Ulu Cami'yi gezmiş."

Ancak Hessen Eyalet Başbakanı Bouffier'in cami ziyaretinde bulunmadığının hatırlatılması üzerine Uyar, "O zaman gereği yapılır. Yanlışı kim yaptıysa, hesabı sorulur" diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI TWİTTER'DAN TEPKİ GÖSTERDİ

Alman Başbakan'la Ulucami'ye giden ve kapıdan geri çevrilen heyette bulanan Osmangazi İlçe Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise yaşanan bu duruma tepkisini sosyal paylaşım sitesi Twitter'da dile getirdi. İlk olarak 'kadınlara özel program dolayısıyla Alman Başbakanı'nı Ulucami'ye almadılar' başlıklı bir haber sitesinin linkini yayınlayan Dündar, daha sonra cami kapısında görevli kızların olduğunu ve kendilerine, 'hocamızın talimatı var. İçeriye kimseyi alamayız' dediklerini yazdı. Dündar son olarak, "Ulu Cami gibi bir yerde böyle özel programlar olmaması gerekir. Hangi saatte, kimin geleceği belli değil. Burası önemli bir yer" diye yazdı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler