Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Bomba yüklü arabayla 94 kilometre

Bomba yüklü arabayla 94 kilometre

Bomba yüklü arabayla 94 kilometre
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1709 Beğen : 0

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde dün sabah 09.45 sıralarında Emniyet Müdürlüğü’ne patlayıcı yüklü otomobille düzenlenen intihar saldırısında polis memuru Ahmet Geben şehit oldu, 7’si polis 17 kişi yaralandı. İntihar saldırısını gerekleştiren 3 teröristten 2’si infilak ettirdikleri araç içinde, 1’i de çatışmada öldü. Eylemci grubun, ilk olarak fark edildikleri ve jandarma kontrol noktasına çarparak kaçtıkları Kahramanmaraş Göksun’dan 94 kilometrelik yolu kat ederek Pınarbaşı ilçe merkezine kadar gelmeleri ise ‘takip edilen grup yerleşim birimleri dışında önlenemez miydi?’ sorusunu gündeme getirdi.

94 kilometre gittiler

Biri kadın 3 PKK’lı, 06 E 1819 plakalı otomobille başka bir hedefe giderken, ilk olarak Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde fark edildi. Kahramanmaraş-Kayseri karayolunda yol kontrolü yapan jandarma ekibi, şüphe üzerine aracı durdurmak istedi. ‘Dur’ ihtarına uymayan araçtakiler Uzman Çavuş Altan Çamkara’ya çarparak kaçtı. Çamkara, hastaneye kaldırılırken, polis ve jandarma zanlıları takibe aldı. Kayseri yolunu takip eden PKK’lılar, Sarız üzerinden toplam 94 kilometre yol kat ederek Pınarbaşı’na geldi. Takipte olduklarını ve asıl hedeflerine ulaşamadan yakalanacaklarını anlayan gruptakiler saldırı için Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü’ne yöneldi. Polis lojmanlarının da bulunduğu Emniyet Müdürlüğü önüne gelen otomobilden şüphelenen polisler, aracı durdurmak istedi. Bu sırada araçtan inerek Emniyet Müdürlüğü’ne girmek için koşmaya başlayan terörist, polislere el bombasını attı, araçtakiler de ateş açtı. Emniyet Müdürlüğü’ndeki polislerin karşılık vermesi üzerine binaya ulaşamayacaklarını anlayan saldırganlar, lojmanların önündeyken araçtaki patlayıcıları infilak ettirdi.
2 kişi gözaltında
Polis memuru Ahmet Geben şehit oldu, 17 kişi de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren 3 kişi de öldü. Saldırıda kullanılan aracın Gaziantep’de satışını yapan galeri sahibi Nejdet Ö. ve sahte kimlikle otomobili alan Erkan Ö. ise gözaltına alındı.

Durdurma yetkisi var
Karayollarında hem jandarma hem de polis trafik kontrolü yapabiliyor. Kimin nerede kontrol yapacağı vali başkanlığındaki bir komisyonca tespit ediliyor.
Türkiye genelindeki devlet yollarının yüzde 26’sı, il yollarının yüzde 86’sı ve köy yollarının tamamı jandarmanın kontrolünde.
Jandarmanın karayollarında yapacağı denetimler hem kendi mevzuatında hem de karayolları mevzuatında yer alıyor. Bölgenin özelliklerine göre 15-20 kilometrede bir kontrol yapma yetkisi var.
Jandarmanın trafik kontrolü sırasında kaçan bir arabayı takip ve yakalama yetkisinin yanı sıra silah kullanma yetkisi de var. Trafik kontrolü sırasında eğer kaçak araç yakalanamazsa takibe geçebildiği gibi güzergâhtaki diğer jandarma trafik kontrol noktalarına ve güzergâhtaki illerin emniyet müdürlüklerine haber vermek zorunlu. Haberi alan il emniyet müdürlüğü de tüm ekiplerini uyarmak zorunda.
Silah kullanma yetkisinin nasıl kullanılacağı da yasa ve genelge dahil mevzuatlarda açıkça belirtiliyor. Buna göre, önce uyarı ateşi açılıyor, buna rağmen şüpheli araç durmuyorsa lastiğini, camını hatta kişiyi hedef alarak silah kullanılabiliyor.


‘Bir eksiklik olduğu kesin’

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Tümgeneral Alaettin Parmaksız, bomba yüklü aracın 94 kilometre durdurulmadan ilerlemesiyle ilgili şu yorumu yaptı: “Bir eksiklik olduğu muhakkak. İlk aklıma gelen, aracın içinde patlayıcı olduğunu bilmemeleri. Yoksa patlayıcı dolu aracın bu mesafede durdurulmaması mümkün değil. Takipte mesafe limiti yoktur. Gerekirse Kars’tan İstanbul’a kadar izlersiniz. Teknik olanakları da göz önüne almak lazım. Çevirme yapan jandarma aracıysa belki bir arazi taşıtıydı. Takip etmesi zordu. Emniyet birimleri arasında koordinasyonsuzluk normalde olmaz.”


31 yıl sonra aynı eve şehit acısı

11 yıllık polis memuru 38 yaşındaki Ahmet Geben’in patlamayla olay yerinde şehit olduğu açıklandı. Evli ve 3 çocuk babası olan, Kahramanmaraş Göksun nüfusuna kayıtlı Geben’in, Emniyet Müdürlüğü ve polis lojmanları önüne gelen otomobili görünce, hemen bulunduğu araçtan indiği ve ateş açan teröristlerle çatışmaya girdiği, bu çatışma sırasında atılan el bombasıyla hayatını kaybettiği belirtildi. Geben’in şehit olduğu haberi memleketi Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesindeki ailesini yasa boğdu. Geben’in ağabeyi Mehmet Geben’in de havacı er olarak askerliğini yaparken, 22 Eylül 1981’de Babaeski’deki ’Sonbahar Tatbikatı 81’ sırasında, Northrop F-5 tipi bir jet uçağın karargâh üzerine düşmesi sonucu şehit olan 53 askerden biri olduğu belirtildi. (Radikal)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler