Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Boğaziçi'nde axe etkisine feminist tepki

Boğaziçi'nde axe etkisine feminist tepki

Boğaziçi'nde axe etkisine feminist tepki
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1947 Beğen : 0

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşmekte olan Spor Festivali kapsamında stand açan Axe, okuldaki feminist kadınlar tarafından protesto edildi. "Axe cinsiyetçilik kokuyor" pankartı taşıyan kadınlar; şirketin cinsiyetçi reklam kampanyaları yürüterek kadın bedenini metalaştırmasına itiraz etti.

Bianet'ten Cansu Bakar'ın haberine göre, firmanın reklam kampanyasını "cinsiyetçi, heteroseksist ve tacizci" olduğunu belirten kadınlar, firmanın düzenleyeceği maçın "en ateşli maç" olarak duyurulmasına, "kadın gibi kokma", "kadınları baştan çıkar" gibi cinsiyetçi ve erkek egemen söylemi yeniden üreten reklamlara karşı seslerini yükselttiler.

Protesto esnasında okunan basın bildirisi şöyle:

"Ekranda ya da kuşe kağıtta bedenimize benzeyen bir beden... Genelde bedenin bir parçası girebilmiş kareye sadece, bedenin sahibinin kim olduğunu düşünmemize gerek yok; çünkü fotoğraftaki genelde aynı kişi: Yüzeysel; ama alabildiğine 'çekici'. Tüketime hazır bir ürünle birlikte karşınızda!

"Toplumsal kadın ve erkek rollerinin reklamları; reklamların toplumsal rolleri belirlediği bir kısır döngü. Eşitlikçi bir iletişimle karşıdaki varoluşun izini sürmek yerine; onu itaatkar, pasif, saf vs. bir kadınlık rolüne hapseden; ideal bedenlerle üzerimizde baskı kuran bu erkek egemen ve heteroseksüel reklamlardan sıkıldık.

"Biz ahlakçılıkla değil; seçeneklerle dolu, eşit ve özgür bir dünyanın hayaliyle karşınızda dikiliyoruz. Başka ihtimallere inanan herkesi yanımıza bekliyoruz. Her reklamıyla bedenimize ve cinselliğimize saldıran Axe'ı ve diğer hiçbir şirketi kampüsümüzde istemiyoruz. sk, ik ve enso

"Okul kulüplerinin heteronormatif, cinsiyetçi ve tacizci etkinliklerine, afişlerine yeter diyoruz. Okul yönetimi bu şirketlere ve cinsiyetçiliğe dur demediği sürece de bu kampüs bizim, bu beden bizim demek için burada olacağız. Biz bu oyunu bozarız!"


Axe etkinliği olarak kadınlarla erkeklerin karşı karşıya geleceği bir futbol maçı düzenlenmesi planlanıyordu. Ancak sloganlar ve şarkılarla standın işgal edilmesi ve eyleme ısrarla devam edilmesi üzerine firma standını kaldırarak kampüsü terk etti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler