Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Bir AB ülkesi daha iflas bayrağı çekti

Bir AB ülkesi daha iflas bayrağı çekti

Bir AB ülkesi daha iflas bayrağı çekti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1720 Beğen : 0

Yunanistan'daki ekonomik krizden en çok etkilenen ülke olan Kıbrıs Rum Kesimi, bankacılık sektörünü kurtarabilmek için Avrupa Birliği'nin kapısını çaldı.

AB'YE BAŞVURAN 5. EURO ÜLKESİ

Böylece Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İrlanda, Portekiz ve İspanya'nın ardından kurtarma paketi için Avrupa Birliği'ne başvurma kararı alan beşinci Euro ülkesi oldu.

KREDİ NOTU "DEĞERSİZ"E DÜŞTÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de, Rum Kesimi'nin kredi notunu yatırım yapılamaz anlamına gelen 'değersiz' seviyesine indirdi.

1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Rum yönetimi, Dimitris Hristofyas başkanlığında yapılan toplantıda ekonomi masaya yatırıldı.

"AMAÇ BANKACILIK SEKTÖRÜNÜ KURTARMAK"

Toplantının ardından, Rum yönetimi AB Destek Mekanizması'na başvuru kararı alındı. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada, mekanizmaya başvuru maksadının, ''Rum ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerin, özellikle de Yunan ekonomisinden çok fazla olumsuz etkilenen bankacılık sektöründen kaynaklanan olumsuz etkilerin azaltılması'' olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Rum yönetimi, bugün yetkili Avrupa Makamları'na, Avrupa Finansal İstikrar Fonu/Avrupa Destek Mekanizması'ndan mali destek için avro bölgesi üyesi ülkelere başvuruda bulunma kararı aldı. Başvurunun maksadı 'Kıbrıs' ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerin, özellikle de, Yunan ekonomisinden çok fazla olumsuz etkilenen bankacılık sektöründen kaynaklanan olumsuz etkilerin azaltılmasıdır.''Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler