Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Barzani Kerkük'ü resmen istemiş!

Barzani Kerkük'ü resmen istemiş!

Barzani Kerkük'ü resmen istemiş!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1922 Beğen : 0

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye ziyaretinde Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmelerin ana teması, Irak'ın siyasi durumu, Suriye konusu ve PKK'nın etkisizleştirilmesiydi. Ancak asıl görüşme Barzani ile Erdoğan arasında İstanbul'da yapıldı ve burada bir dizi konuda karşılıklı mutabakat zemini oluşturuldu.

Ziyaretin, Barzani'nin Amerika seyahati sonrasında olması dikkat çekerken, görüşmeler sonrasında ise Haziran'da Erbil'de düzenlenmesi planlanan Kürt Konferansı'nda Barzani'nin Kürt temsilciler önünde PKK'ya silah bırakma çağrısı yapacağı ve siyaset yolunu tercih etmelerini önereceği de konuşuldu. Başbakan Erdoğan ise hem Suriye konusunda ortak hareket etme hem de PKK'nın minimize edilmesi hususunda Barzani ile aynı görüşte olduğunu açıkladı.

'Kerkük'ü ortak yönetelim'

Barzani'nin Türkiye seyahatinin perde arkasını yazan Aksiyon'dan Haşim Kılıç'ın haberine göre, Barzani Erdoğan'a Irak'ın durumunun böyle devam etmesi hâlinde bağımsız 'Kürdistan'ı ilan edeceğini belirtti. Bunun yanında PKK'nın bitirilmesi için Türkiye'ye her şartta destek vereceğini ve Türkiye ile ortak hareket edeceğini aktardı. Bu talep Barzani'nin ağzından ilk kez ifade ediliyor.

Barzani 'Kürdistan'ın ilan edilmesi durumunda Kerkük'ü Kürdistan sınırları içine almayı planlıyor. Türkiye ile Kerkük'ü ortak yönetebileceklerini ve Kerkük'te Türkiye'nin menfaatine olacak bütün şartları kabul edeceğini Başbakan Erdoğan'a bildirdi. Haşim Kılıç, haberinde, Türkiye'de bu taleplerin kabul gördüğünü de iddia etti.

Peşmerge ve CIA eğitimli istihbarat

Irak'ta ortalama 6 milyon Kürt nüfus yaşıyor. Mesud Barzani Irak Kürt Yönetimi Başkanı. Kürt lider babasından devraldığı liderlik tecrübesini hem siyaseten hem de askerî bakımdan iyi yönetiyor. Amerika ile diplomatik ilişikler, Türkiye ile artan sıkı münasebetleri, onu sürekli psikolojik ve sosyolojik olarak güçlü hâle getiriyor. Suriye, Türkiye ve İran Kürtleri nezdinde de Barzani'nin sembolik bir Kürt lider olması onun karizmasını artırıyor. Ama Barzani bunlardan çok askerî gücüne güveniyor. Irak millî ordusunun lokomotifi konumundaki taburlar Peşmergelerden kurulu ve bunlar Irak ordusunun ana unsurlarını oluşturuyor. Millî orduda 4 Peşmerge taburu var. Irak Genelkurmay Başkanı ise bir Kürt, Babakir Zebari. Aynı şekilde Kürt bölgesindeki Peşmerge sayısı 400 bin civarında. Bu Peşmergeler artık uçak kullanabiliyor, her türlü savaş teknolojisi ve imkânlarına sahip durumda. Peşmerge Bakanlığı'nı ise Peşmerge geleneğinden gelen ve önemli sayılan Şeyh Cafer Berzenci yapıyor.

Bunun yanında Parastin isimli gizli servis Barzani'nin işini kolaylaştıran bir birim. CIA'den eğitim alan bu istihbarat örgütünün elaman sayısı tam olarak bilinmiyor. Mesrur Barzani, Parastin'i her geçen gün daha iyi bir konuma getirmek için çaba gösteriyor. İddiaya göre, Parastin'in elemanları Irak'ın bütün kentlerinde faaliyet yürütüyor. Bununla birlikte her zaman Barzani ve ekibinin yanında yer almak zorunda kalan (aksi hâlde kendi gelecekleri tehlikeye girer) Talabani'ye bağlı Peşmergeler var. Talabani'nin istihbarat örgütü Zenyari ise Parastin gibi çalışan bir başka yapı. Doktor Hasro Gûl, Zenyari'yi her zaman Parastin ile ortak çalıştırıyor. Zenyari'ye bağlı bir de antiterör grubu bulunuyor. Bu gruba, yine Peşmeregelikten gelen Fazıl Talabani liderlik ediyor.

Gözden kaçan hareket: Goran

Neçirvan Barzani, Kürt Bölgesi Başbakanı seçilmesinden hemen sonra Goran Hareketini iktidara ortak olmaya davet etti. Goran, 2009 seçiminde Kürdistan Parlamentosu'na 25 milletvekili, 2010 genel seçiminde ise Irak Parlamentosu'na 8 milletvekili göndermişti. Ancak Goran Hareketi lideri Neşirvan Mustafa, iktidara ortak olmak yerine muhalefette kalacağını açıkladı. Bu, Kürt bölgesinde ilk ciddi muhalefetin ortaya çıkmasının beyanı oldu. Goran muhalefeti toplumun bütün sorunlarını, yolsuzlukları ve yanlışları parlamentoya getirip gündem oluşturuyor. Ciddi muhalefet çizgisi, harekete her geçen gün güç katıyor. Özellikle gençler bu hareketi destekliyor. Ancak Türkiye bu gelişmeyi görmezden geliyor. Bu Türkiye'nin gelecekte Irak'ta denge rolü üstelenmesini güçleştirebilir.

Goran lideri Mustafa, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Türkiye ise Mustafa ile bir iki kere temasa geçti; ancak Türkiye'nin durumu ağırdan almasından dolayı siyasi temaslar akim kalmış durumda. Goran Hareketi, Barzani'nin dış politikasını ve Irak yönetimine karşı olan duruşunu destekliyor. Neşirvan Mustafa, Celal Talabani'nin eski yardımcısı, Peşmerge geleneğinden geliyor. Avrupa ve Amerika'da uzun süre kalmış, gelişmelere açık birisi. Tarih konusunda çok sayıda eseri bulunan Mustafa yazarlık yönüyle de dünyada tanınan bir isim.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler