Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Alevi Kültür Derneği Başkanı'ndan ironi: Nedir bu Alevilerin çocuklardan çektiği?

Alevi Kültür Derneği Başkanı'ndan ironi: Nedir bu Alevilerin çocuklardan çektiği?

Alevi Kültür Derneği Başkanı'ndan ironi: Nedir bu Alevilerin çocuklardan çektiği?
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 951 Beğen : 0

7 yılda 32 ayrı yerde Alevi evlerine işaret kondu ancak olaylar genellikle “çocuk işi" denilerek geçiştirildi. AKD Başkanı Demir, “Nedir Alevilerin çocuklardan çektiği?” diye ironi yaparken, Soylu’dan son olaya sert tepki geldi

İzmir Gaziemir’de bir Alevi ailenin evinin duvarına “Defol Alevi” yazılarak çarpı işareti konuldu.

Alevilere yönelik yayın yapan Pir Haber Ajansı’na görüntülü demeç veren evin sahibi Bayram Şenel, 25 yıldır aynı mahallede oturduklarını ve kimseyle husumetleri olmadığını öne sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Polis geldi, resimleri çekti. Önce dediler ki ‘Sarhoşların işidir’. Sonra oğlum derneği arayınca ‘Bir yeri aradınız mı, kimseye haber verdiniz mi? Vermeyin’ dediler. Ondan sonra bizi karakola götürdüler, ifade verdik.

Konunun duyulmasının ardından kimi basın organlarında yer alan haberlerde olay yerine gelen polislerin “Birkaç çocuğun işidir” dediği iddia edildi.

Bu arada kamuoyunda sert tepki çeken olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

“Çocuk, sarhoş işidir denilerek geçiştiriliyor”

Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir yaşananlara tepkili.

Daha önce de Alevilerin evlerine yönelik benzer tehdit içerikli yazılama veya işaretlemelerin olduğunu söyleyen Demir, yaşananlara ironi yaparak tepki gösterdi

Hiçbirinde olayın failleri doğru dürüst bulunamadı. Ne zaman bir Alevi evi işaretlense ya çocuk işidir ya sarhoş işidir denilerek geçiştiriliyor. Nedir Alevilerin bu çocuklardan çektiği.

Hükümet kanadından tepkiler yükseldi

Bu arada yaşanan olaya sosyal medya hesabında tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik meselenin “birkaç çocuk yapmıştır” denilerek geçiştirildiği bilgisinin doğru olmadığını iddia etti.

İzmir’de katıldığı toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “O eve yapılan işareti, kendi evime yapılmış işaret olarak görüyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Arkadaşlarımız o kişiyi bulacaktır. İçişleri Bakanlığı olarak bizatihi tarafız bu olaya hukuken de tarafız. Adaletin önüne o kişi çıkacak ve bunun bedelini ödeyecek.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, olayın mezhepsel bir durum olmadığını, asayiş nedeniyle kavgaya dayandığının değerlendirildiğini açıklamıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler