Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem 23 Nisan'da anayasa ve milli irade vurgusu

23 Nisan'da anayasa ve milli irade vurgusu

23 Nisan'da anayasa ve milli irade vurgusu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1934 Beğen : 0

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Devletin zirvesinden gelen bayram mesajlarında, Meclis gündeminde olan yeni anayasanın önemine dikkat çekildi.
Cumhurbaşkanı Gül, mesajında, demokrasinin bir uzlaşma, anlaşma ve barış rejimi olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin meselelerini büyük bir olgunluk ve özgüven içerisinde ele alarak çözeceğine inandığını kaydetti. “Bugün ülkemizin önündeki en önemli gündem maddesi, Türkiye’yi birinci sınıf bir demokrasi haline getirecek yeni özgürlükçü sivil bir anayasayı gerçekleştirmektir” diyen Gül, şöyle devam etti:
“TBMM’de temsil edilen partilerin, bütün siyasi aktörlerin, sivil toplum kuruluşlarının, uzlaşma kültürü içerisinde sürdürecekleri, akılcı, sağduyulu ve yapıcı çalışmalarıyla bunun başarılabileceğinden şüphe duymuyorum. Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün tüm kurum ve kriterleriyle benimsenmesi ve uygulamada karşılaşılan sıkıntıların evrensel normlar doğrultusunda ortadan kaldırılması, ülkemizin istikrar ve refah içerisinde gelişmesinin teminatı olacaktır.”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 23 Nisan mesajında milli iradeye dikkat çekerek “Ne yazık ki, 23 Nisan ruhunu anlamayan bazı zümrelerce, yakın tarihimiz içinde, çeşitli defalar milli egemenliğimize yönelik talihsiz müdahalelerde bulunulmuş; milli irade vesayet altına alınmak istenmiştir. Buna mukabil, milli iradeyi ipotek ve vesayet altına almaya çalışan her türlü girişim, milletimizin maşeri vicdanında yargılanmış ve mahkûm edilmiştir” dedi. Erdoğan, millet iradesine güvensizliğin, bu ülkenin kuruluş ilkelerine, cumhuriyetin ideallerine ve 23 Nisan ruhuna güvensizlik olduğunu belirtti.
Mesajında yeni anayasa çalışmalarına da yer veren Erdoğan, sivil ve özgürlükçü bir anayasanın hazırlanmasının Meclis gündeminin ilk sırasında olduğunu belirtti. Erdoğan, “Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefiyle başlattığımız medeniyet yürüyüşümüz, inanıyorum ki, Meclisimizin gündeminde ilk sıralarda yer alan sivil, özgürlükçü bir anayasanın hazırlanmasıyla birlikte çok daha hızlanacak, demokrasimiz daha da güç kazanacaktır” dedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler