Genel Dini Haberler

Saldırgan laiklik zirvede

Saldırgan laiklik zirvede
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2498 Beğen : 0

ABD hükümetinin desteğiyle kurulan Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), 2013 raporunda Batı Avrupa'da "saldırgan laikliğin" çok yaygın olduğunu yazdı. Çoğunlukla Müslüman ve Yahudi toplumlara karşı uygulanan saldırgan laikliğin zirvede olduğu ülkeler listesinde Fransa'yı birinci sıraya yerleştiren rapor, Almanya, Avusturya ve Belçika'daki uygulamalara da dikkat çekiyor. Raporda Müslümanlar için inançlarının ayrılmaz parçası olan başörtüsü, ezan, kurban kesme ve sünnet gibi dini vecibeleri yerine getirmenin imkânsız hale gelmesi eleştiriliyor. Geçen yıl "Özel kaygı uyandıran ülkeler" kategorisinde anılan Türkiye ise bu sene gelişme kaydederek "İzlenen bölgeler" arasında anıldı. Azınlıklara kamulaştırma bedeli ödenmesi, başörtüsü yasağının gevşetilmesi ve ders kitapları reformuna atıf yapan raporda, Türkiye'nin din özgürlüğü konusunda gelişme kaydettiği vurgulandı.

FRANSA EN KATI ÜLKE
ABD hükümetine tavsiyede bulunmak amacıyla hazırlanan Uluslararası Dini Özgürlükler raporunda Fransa, "saldırgan laiklik" uygulayan ülkeler arasında birinci sırada. Fransa'daki başörtüsü yasağına karşı bir protestoda Müslüman kadınlar "Bu kanun başörtüsüne mi, İslam'a mı karşı" pankartı taşıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler