Genel Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Genel Dini Haberler Sabiiler, Altın Vaftiz Gününde Zap Suyu’nda Arındı

Sabiiler, Altın Vaftiz Gününde Zap Suyu’nda Arındı

Sabiiler, Altın Vaftiz Gününde Zap Suyu’nda Arındı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 4532 Beğen : 0

Irak’ta yaşayan azınlık gruplarından biri olan Sabiiler, inançları gereği “günahlarından arınmak” amacıyla Büyük Zap Suyu’nda yıkandı.

“Altın vaftiz günü” dolayısıyla erken saatlerde farklı bölgelerden Kelek ilçesine gelen Sabiiler, başkent Erbil’e 40 kilometre uzaklıktaki Büyük Zap Suyu’nun kenarında toplandı.

Güneşin doğuşunu ayin düzenledikleri yerde izleyen Sabiiler, kahvaltı yaptıktan sonra sırayla törenin yapılacağı yere alındı. Hz. Yahya’nın bayrağı olarak adlandırdıkları ve “Dırapşiti” ismini verdikleri ağacın etrafında birleşerek dualar eden Sabiiler, daha sonra suda vaftizi yapan ve dini lider kabul ettikleri “Termide” isimli rahibin yanına gitti. Termide, yanına gelen kişiyi önce üç defa üzerine su atarak yıkadı ardından yüzlerine su serpti. Bu kişiler, Termide’nin etrafında dolaşarak tur attı.

Sudan çıkan Sabiiler, “Dırapşiti ağacı”nın etrafında dualar ederek dört tur atarak ve kendilerine ayrılan yere oturdu. Nehirden çıkan kişiler konuşmadan, yemeden ve içmeden herkesin yıkanmasını bekledi.

Dini önder Termide, yıkanma olayından sonra Sabiilerin, alınlarına sürdüğü susam, içirdiği nehir suyu ve yedirdiği ekmekle ayini tamamladı.

Vaftiz günü

Sabiilerin dini liderleri gördükleri Termide İsam Helef, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bugün Hz. Yahya’nın vaftiz olduğu gündür. Bizim için bereketli, nurlu ve kurtuluş günüdür. O yüzden bugün arkadaşlarımızla bu bereketli günden nasiplenmeye geldik” dedi.

Akan suda yıkanarak günah ve hastalıklarından kurtulduklarını kaydeden Helef, şöyle konuştu:

“İnancımıza göre bu vaftizi yılda bir defa yapıyoruz. Vaftiz olmayan kişi bizim inancımıza göre dinden çıkmış sayılıyor. Çünkü dinimiz anne ve babadan geçen ancak kurallarına harfiyen uyulması gereken bir inanç sistemidir. O yüzden bugün özellikle çocuklar için çok önemli bir gündür. Yeni doğan çocuk, doğuran anne, evlenen herkesin yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Vaftiz olmayan kişilerin dinimizde yeri yoktur.”

Sabilik inancı nedir ? Okumak İçin BURAYI TıklaYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler