Genel Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Genel Dini Haberler Orta Afrika'da Hristiyan-Müslüman barış konserine saldırı

Orta Afrika'da Hristiyan-Müslüman barış konserine saldırı

Orta Afrika'da Hristiyan-Müslüman barış konserine saldırı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1557 Beğen : 0

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de Hristiyan ve Müslüman toplumların uyumu için başkentte düzenlenen konsere yönelik el bombalı saldırıda 7 kişi öldü 20 kişi yaralandı

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) toplumsal uyum ve barış için müzisyen John Paul Mbele (Ozaguin) evsahipliğinde düzenlenen konserde düzenlenen el bombalı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti.

Başkent Bangui'de Hristiyan ve Müslüman toplumların uyumu için "Barış Kavşağı" adlı kafede hafta sonu bir konser gerçekleştirildi.

Konserin yapıldığı sırada kafenin yer aldığı sokaktan motosikletle geçen kimliği belirsiz iki kişi kalabalığın arasına el bombası attı.

Ulusal basında yer alan bazı haberlerde, saldırıda 7 Müslümanın öldüğü, en az 21 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Haberlerde ayrıca, saldırının ardından öfkeli kalabalığın bilinmeyen bir nedenle olay yerinde bulunan Müslümanlara saldırıp 3'ünü ağır şekilde linç ettiği iddia edildi.

Kamu Güvenliği Bakanı Henri Wanzet Linguissar, olayın aydınlatılması amacıyla soruşturma başlatıldığını bildirdi.

OAC'de 2012'de Müslüman Seleka silahlı grubunun, yönetime karşı ayaklanmasıyla siyasi kriz baş göstermiş, Hristiyan anti-Balaka silahlı grubuyla Seleka arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Geçen yılki devlet başkanlığı seçiminin ardından siyasi kriz sona erse de ülkede zaman zaman şiddet olayları yaşanmaya devam ediyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler