Genel Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Genel Dini Haberler Maymunlar Tanrıya İnanıyor ve Tapınak Yapıyor İddiası

Maymunlar Tanrıya İnanıyor ve Tapınak Yapıyor İddiası

Maymunlar Tanrıya İnanıyor ve Tapınak Yapıyor İddiası
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 5322 Beğen : 0

Gine Cumhuriyeti’nde şempanzelerin davranışlarını kaydeden bir grup araştırmacı, primatların hiçbir neden olmadan bir ağacı adeta kutsalmış gibi belirleyip, ziyaret ettiklerini ve üzerine kaya parçaları fırlattıklarını kaydetti.

İddialara göre maymunlar bu şekilde totem oluşturup, bir tür ibadet ve tapınma ritüeli gerçekleştiriyorlar.

ORMANA YERLEŞTİRİLEN KAMERAYA YANSIYAN GÖRÜNTÜLER ŞAŞIRTTI

Almanya’nın Humboldt Üniversitesi öğretim üyesi Laura Kehoe, Gine Cumhuriyeti’nde orman bölgesine gizli kamera düzeneği yerleştirdi. Kameraya yansıyan görüntülerde, bölgedeki şempanzelerin bir ağacın etrafında olağan dışı davranışlar sergiledikleri görüldü.

MAYMUNLAR TAPINAK YAPIYOR İDDİASI

Bazı şempanzeler ağaca kaya parçaları fırlatırken, bir grup şempanze de kaya parçalarını ağacın dibine bıraktı.

Kehoe, şempanzelerin davranışlarının bu ağacı kutsallaştırdıklarına ve burayı bir tür ‘tapınağa’ dönüştürdüklerine dair bir kanıt olabileceğini söyledi.

Şempanzelerin neden bu ağacı belirledikleri ise hala gizemini koruyor.

Şempanzelerin bu davranışları, insanların ‘din’ olarak adlandırdığı bir çeşit inanç sistemi oluşturuyorlar iddasına yol açtı Laura Kehoe, bu görüntülerin insanlarla yüzde 98′den fazla genetik benzerlik gösteren şempanzelerin bir tür tanrı inancı beslediğine dair ilk kanıt olabileceğini iddia ediyor.

Şempanzelerle insanlar arasında akıllılık, iletişim becerileri, alet kullanımı, güçlü sosyal sezgiler ve problem çözme yetenekleri gibi birçok konuda benzerlikler bulunuyor. Bazı bilimadamalrına göre ‘tapınma/hürmet etme’ geleneği her iki canlı türünde benzer. Bu açıdan bakıldığında olayın evrim teorisini güçlendiren bir olgu olduğu da öne sürülüyor.

TAPINAK DEĞİL, HABERLEŞME MERKEZİ TEORİSİ

Bir grup bilimadamı ise tapınam tezine sıcak bakmıyor. Onlara göre bu şempanzeler diğer maymunlarla iletişim kuruyor. Ancak iempanzelerin ağacı uzak mesafedeki diğer şempanzelerle iletişim için kullanıyor olabileceği teorisi, kaya parçalarını sessizce ağacın dibine yerleştiren şempanzeler gerekçe gösterilerek pek kabul görmüyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler