Genel Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Genel Dini Haberler İlahiyat Fakültesine papaz aranıyor

İlahiyat Fakültesine papaz aranıyor

İlahiyat Fakültesine papaz aranıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2519 Beğen : 0

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesinde, Dinler Tarihi dersinde Hristiyanlık konuları için bir papaz görevlendirilmesi amacıyla araştırmalara başlandı.

Dekan Prof. Dr. Yaşar Aydınlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, semavi dinlerin (İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik), uzmanlarından öğrenilmesi gerektiğini anlattı.

Fakültede Dinler Tarihi dersleri için papaz ve haham öğretim görevlileriyle çalışabilmek amacıyla araştırmalarının sürdüğünü belirten Aydınlı, bunun eğitim kalitelerine olumlu yansıyacağına inandığını dile getirdi.


İslam Hukuku dersinde finans ve şirketlerle ilgili konularda bir bankacıdan, helal gıda için Veteriner Fakültesindeki öğretim görevlilerinden yardım aldıklarını vurgulayan Aydınlı, "dersi, işi bilenin öğretmesi" anlayışıyla çalıştıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından başlatılan Erasmus adlı öğrenci değişim programının da bu anlayışı desteklediğine işaret eden Aydınlı, şöyle konuştu:

"Dinler Tarihi dersinde Hristiyanlığı, Hristiyan bir dinler tarihçisinin anlatmasını hayal ediyorum. Bir papaz, kendi dininin öğretim üyesi olarak bir yıllığına gelebilir. Yahudi dini için de haham olabilir. Bizim kapalı bir tarafımız yok. İslam ilahiyatçıları olarak herhangi bir dinin mensubunun gelip burada kendi dinini anlatması bizi rahatsız etmez, aksine mutlu eder, bize zenginlik katar. Çünkü bir dini, o dinin mensubundan dinlemek ile okuyarak öğrenmek arasında çok büyük bir fark vardır. Fakülte olarak böyle bir açılım planladık. Avrupa ve ABD'deki üniversitelerin başarılı olmasının önemli unsurlarından biri de budur; yani işi bilen kişilere yaptırmak. Bu kişi ister Hindistan'da ister Pakistan'da isterse de Türkiye'de yaşasın, onu bulup erbabına anlattırmak. Bunu gerçekleştirmek, hedeflerimiz arasında bulunmaktadır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler