Genel Dini Haberler

Görmez, Patrik'i kabul etti

Görmez, Patrik'i kabul etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2726 Beğen : 0


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Batı'nın farklı dinlerin, kültürlerin birlikte yaşaması konusunda henüz çok tecrübesiz olduğunu belirterek, ''Farklı din ve kültürlerin birlikte yaşaması konusunda Doğu'nun, Batı'ya öğreteceği çok şeyler olduğuna inanıyorum'' dedi.

Görmez, Lübnan Maruni Patriği Beşara Rai ile beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Türkiye ile Lübnan'ın 4 asırlık ortak tarihi bulunduğunu söyleyen Görmez, sınırlar değişmişse de birlikteliklerin devam ettiğini belirterek, ''Bu bölgede, bu coğrafyada farklı dinlerin, mabetlerin asırlarca birlikte yaşamış olması, bugünün insanı için büyük bir örnek teşkil ediyor'' dedi.

Modern zamanlarda bu birlikteliklerin zaman zaman daha da sekteye uğradığını ifade eden Görmez, şöyle devam etti:

''Türk sefiri demiş ki 'Barış bölgeden Lübnan'a gelir.' Siz de buyurmuşsunuz ki 'Barış Lübnan'dan bölgeye gider.' Ben de diyeyim ki hem Lübnan'a hem bölgeye barış, bu topraklardan gider. Bu işin latifesi. Aslında selam, insanların kalplerinden başlar. Mühim olan dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın selamın, barışın insanın kalbine yerleşmiş olması.''

Son aylarda bölgedeki diğer dini azınlıklardan, Hristiyan kiliselerinden kendisine önemli mesajlar geldiğini anlatan Görmez, özellikle Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde tarih boyunca varlığını sürdüren kilise mensuplarının, özellikle güvenliklerinin sağlanması konusunda ortak hareket edilmesi için talepte bulunduklarını bildirdi.

Moskova Rus Ortodoks Kilisesi Başpatriği'nin, bu konuları görüşmek için bir heyetle kendisini Moskova'ya davet ettiğini anlatan Görmez, şunları kaydetti:

''İstanbul'daki bütün kiliselerin başında bulunan din adamlarıyla, özellikle Irak, Lübnan, Suriye'de ilişkide bulundukları kiliselerin sorunlarının olup olmadığı onlardan öğrenmek için görüşmelerim oldu. Onlara söylediğim şuydu; aslında İslam bizimle yaşayan ve Müslüman olmayan unsurlara karşı nasıl davranacağımızı bize bırakmamış. Bu ilişkileri, İslam'ın kendisi ahlak ve hukuk üzerine bina etmiş. Tarih boyunca Antakya, Halep, Beyrut, Bağdat'ta bütün bu kiliselerin varlıklarını, barış içinde korumuş olmaları bunu gösteriyor. Bu Doğu'nun Batı'ya üstünlüğüdür. Batı, bu konuda henüz çok tecrübesiz. Batıdaki farklı dinlerin, kültürlerin birlikte yaşaması 100 yıllık tecrübedir. Ama bu, 100 yıl içinde iki büyük dünya savaşı, mezhep çatışmaları ve son dönemlerde çok daha büyük problemler ortaya çıktı. Hala farklı din ve kültürlerin birlikte yaşaması konusunda Doğu'nun, Batı'ya öğreteceği çok şeyler olduğuna inanıyorum.''

Bölgedeki üzücü olayların bir an önce sona ermesini ve barışla, milletlerin iradelerinin tahakkukuyla neticelenmesini dileyen Görmez, ''İnşallah tarihte olduğu gibi, bütün bu merkezlerde farklı dinler, kültürler, mabetler yan yana, barış içinde yaşamaya devam eder'' diye konuştu.

'BÖLGENİN BARIŞI LÜBNAN'DAN BA ŞLAMAKTADIR'

Rai, ziyarette, Maruni cemaati hakkında bilgi vererek, köklerinin Türkiye'de olduğunu ve 5 kıtada temsilciliklerinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Rai, Türkiye'yi, Hristiyan ve İslam ilişkileri açısından önemsediklerini ifade etti.

Türkiye'nin laik olmakla birlikte diğer dinlere saygı gösterdiğini dile getiren Rai, Lübnan'ın da laik olduğunu ancak ülkeyi daha çok hümanist bir devlet olarak isimlendirdiklerini belirtti.

Rai, ülkede idarenin, siyasi partiler tarafından değil daha çok etnik bağlantılara göre sağlandığını, paylaşımcı bir sistemi yürüttüklerini bildirdi.

Lübnan'da devletin dini olmadığını, bütün dinlere saygı duyulduğunu anlatan Rai, ibadet ve düşünce özgürlüğü çerçevesinde hareket edildiğini dile getirdi. Rai, ''Lübnan'da demokrasiden başka hiçbir idare sistemi yürüyemez, diktatörlük hele hele hiç yürütülemez'' dedi.

Lübnan'ın konumu itibariyle Batı ile Doğu arasında kültürel, ekonomik ve toplumsal bir köprüyü teşkil ettiğini belirten Rai, Doğu'ya da Batı'ya da açık bir ülke olduklarını söyledi.

Lübnan'ın Arap dünyasında parçalı yapısıyla bölgedeki bütün siyasi, iktisadi ve sosyal olgulardan etkilendiğini vurgulayan Rai, ''Türkiye'nin Lübnan'daki büyükelçilerinden birisi şöyle söylemiştir; 'Lübnan'daki barış, bölgedeki barıştan kaynaklanmaktadır.' Ben de 'Bölgenin barışı Lübnan'dan başlamaktadır' diye ifade ediyorum. Lübnan, dini konularla ilgili, özellikle ekümenlik noktasında diyaloglara açık bir toplumdur'' dedi.

Görmez, daha sonra Rai'ye Osmanlı arşivinden 4 belgenin yer aldığı çerçeve hediye ederek, belgelerin içeriğini anlattı. Rai de Görmez'e çeşitli hediyeler verdi.



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler