Genel Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Genel Dini Haberler Dünyanın ikinci büyük camisi ile katedral aynı anda açıldı

Dünyanın ikinci büyük camisi ile katedral aynı anda açıldı

Dünyanın ikinci büyük camisi ile katedral aynı anda açıldı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1840 Beğen : 0
Mısır'ın başkenti Kahire'nin doğusunda yapımı süren "İdari Başkent"teki cami ile katedralin resmi açılışı gerçekleştirildi.

Mısır'ın tartışmalı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın katıldığı açılış, Mısır devlet televizyonundan canlı yayınlandı.Caminin adının "El-Fettah el-Alim", katedralin adının ise "Mesih'in Doğuşu" olduğu belirtildi. Camide yatsı ezanı okundu ve namaz kılındı.

Katedralde de Mısırlı Ortodoks Hristiyanların her yıl 7 Ocak gecesi yaptığı Noel ayini düzenlendi.Katedralde Sisi ve El-Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib birer konuşma yaptı. Sisi açılışı, "önemli bir tarihi an" olarak nitelendirirken, Et-Tayyib, İslam devletlerinin cami, kilise ve havra gibi ibadethanelerin koruyucusu olduğunu söyledi.

Mısırlı yetkililer, caminin, dünyanın ikinci büyük camisi, katedralin ise Orta Doğu'nun en büyük katedrali olduğunu duyurdu.


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler