Genel Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Genel Dini Haberler "Beladan koruduğuna" inanılan yemek

"Beladan koruduğuna" inanılan yemek

"Beladan koruduğuna" inanılan yemek
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Genel Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2134 Beğen : 0

Hayırseverlerin desteğiyle temin edilen 21 koyunun eti ve yarım ton bulgur, belde meydanına kurulan dev kazanlarda pişirildi. Traktöre konulan bulgur pilavı, yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı beldede vatandaşların evlerine dağıtıldı.

Belde Belediye Başkanı Ali Ersöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürdürdükleri geleneğin bölgede birlik ve beraberliği pekiştirerek, paylaşma duygusunu geliştirdiğini söyledi.

Yemeğin bolluk ve bereket getirdiğine, bela ve musibetlerden koruduğuna inanıldığını vurgulayan Ersöz, "Anadolu'nun her köşesi erenlerle dolu. Beldemizde Şah Muhammet türbesi bulunuyor. Halkımız ona ve kerametlerine inanıyor. Onun anısına bu yemek, asırlardır düzenli olarak yapılır. Herkese mutlaka yemek ulaştırılmaya çalışılır. Onları yiyen vatandaş da evinde bolluk ve bereket olacağına inanır" dedi.

Belde sakinlerinden Mehmet Acet de dağıtılan yemekle her türlü felaketin bertaraf edildiğine inandıklarını dile getirerek, geleneğin yıllardır yaşatıldığını anlattı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler