Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Şeb-i Arus törenleri başladı

Şeb-i Arus törenleri başladı

Şeb-i Arus törenleri başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2831 Beğen : 0

Mevlana'nın 740. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'nın da katıldığı "Kandil uyandırma merasimi" ve "Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü" ile başladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek: "Sergiler, paneller, konserler, konferanslar, sempozyumlar, sema programları, mesnevi dersleri ve daha birçok etkinlikle, Şeb-i Arus törenlerinin dünya çapında ilgi ve istifadeye vesile olması için gayret gösteriyoruz" dedi.

Mevlana'nın 740. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katıldığı "Kandil uyandırma merasimi" ve "Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü" ile başladı.

İlk olarak Alaaddin tepesi yakınlarındaki Mevlana ile Şems-i Tebrizi'nin buluştuğu noktaya yerleştirilen Meracel Bahreyn kandili, Bakan Yazıcı, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya milletvekilleri ve protokol üyeleri tarafından yakıldı.

Protokol üyeleri daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze Komutanlığı Mehteran Birliği eşliğinde Konya Valiliği önüne kadar yürüdü. Mehteran Birliği tarafından burada kısa bir konser verildi.

Mevlana Müzesi önünde sona eren yürüyüşün ardından Müze gezilerek, Gülbang duası edildi. Daha sonra çocuk semazenler, Müze içinde sema gösterisi yaptı. Sevgi ve hoşgörü yürüyüşüne, Mevlana'nın sözlerinin yazılı olduğu dövizleri taşıyan çok sayıda yerli ve yabancı turist katıldı.

Etkinlikler, akşam Mevlana Kültür Merkezi'nde açılacak sergiler, konser ve sema programlarıyla devam edecek.

Mevlana'nın 740. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sergiler, paneller, konserler, konferanslar, sempozyumlar, sema programları, mesnevi dersleri ve daha birçok etkinlikle, Şeb-i Arus törenlerinin dünya çapında ilgi görmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Mevlana'nın 740. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri"nin açılışında yaptığı konuşmada, etkinlikler kapsamında bugün sevgi yürüyüşü ve sergi açılışlarının yapıldığını söyledi.

Kentte 17 Aralık'a kadar 150'ye yakın etkinlik gerçekleştirileceğini belirten Akyürek, "Sergiler, paneller, konserler, konferanslar, sempozyumlar, sema programları, mesnevi dersleri ve daha birçok etkinlikle, Şeb-i Arus törenlerinin dünya çapında ilgi ve istifadeye vesile olması için gayret gösteriyoruz. Vuslat yıl dönümü törenlerine emek veren herkese, bütün kurum ve kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Onlar sadece programlara emek vermiş olmuyor, aynı zamanda insanlığın kurtuluş reçetesi olan bir anlayışı, bakışı, mesajı, tüm insanlığa ulaştırma çabasına da katkı yapmış oluyor. Bu duyguyla bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum. 740. vuslat yıl dönümü programlarının Hz. Mevlana'yı anlamaya vesile olmasını diliyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan, topluluk üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konseri verdi. Konserden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri, sema töreni gerçekleştirdi.

Programa, Konya Valisi Muammer Erol, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ile yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişi katıldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler