Dini Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Irak’ta Noel saldırısı: En az 37 ölü

Irak’ta Noel saldırısı: En az 37 ölü

Irak’ta Noel saldırısı: En az 37 ölü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1948 Beğen : 0

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Noel ayinleri yapan Hıristiyanların yaşadığı bölgelere dün yapılan üç bombalı saldırıda en az 37 kişi hayatını kaybetti.

Başkentin kuzeyindeki Dora bölgesindeki kilisenin yakınlarında bomba yüklü bir aracın patlatılması, 26 kişinin ölümüne 38 kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Irak merkezli Keldani Katolik Kilisesi’nin lideri Louis Sako ayinden sonra gerçekleşen patlamada kilisede dua edenlerin zarar görmediğini ve saldırının hedefinde kilisenin olduğuna inanmadığını söyledi. Kentte Hıristiyan nüfusun ağırlıklı olduğu başka bir bölgede ise pazar yerinde patlatılan iki bomba, 11 kişinin ölümüne, 21 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmazken, 28 milyonluk ülkedeki yaklaşık 500 bin nüfuslu Hıristiyan azınlığın birçok defa El Kaide terör örgütünce hedef alındığı biliniyor. Ülkede son beş yılın en yüksek seviyesine çıkan şiddet olaylarında El Kaide, sık sık Sünnileri ötekileştirdiği eleştirilerine muhatap olan Şii Maliki hükümetine destek veren grupları hedef alıyor. Yıl boyu yüksek seyreden şiddet dalgasında binlerce kişi hayatını kaybederken, ülkenin mezhep çatışmasına sürüklemesinden korkuluyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler