Budizm Haberleri

Yoga ritüeli yasaklarına tepki

Yoga ritüeli yasaklarına tepki
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Budizm Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 2643 Beğen : 0

Yoga merkezlerinde Buda heykeli, tütsü ve ilahi müzikler kullanmanın yasaklanması, sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Yoga yapan ünlü isimler de bu yasağa sözleriyle tepki gösterdi.

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından yoga merkezlerine gönderilen yeni talimatnameye göre bundan böyle yoga salonlarında Buda heykeli, tütsü, mantralar, dini obje, resim ve heykeller bulunamayacak. Farklı dinlere özgü ilahi müzikler de çalınamayacak.

NE DEDİLER?

BAŞAK SAYAN:

"Haberi duyunca şok oldum. Bu kararı verenlerin öncelikle yoganın bir din değil, felsefe olduğunu anlamaları gerek. Budizm de bir din değil, felsefedir. Mum ve tütsü de yoga ritüelinin bir parçasıdır. İnsanları sakinleştirmek, akışlarını yavaşlatabilmek, beyin dalgalarını düşürmek için kullanılan metotlardır. Bilip bilmeden ayrılıkçı bakış açısıyla bu şekilde bir karar alınmasını son derce cahilce buldum."

İÇERİK RESİMLERİ

LALE MANSUR:

"İnanamıyorum, çok saçma, çok baskıcı bir karar. Yoga yapanlar budist olanlar diye bir şey yok ki. Türkiye'de budizmi mi yayıyorlar yani? Ne saçma. Ayrıca yoga ruhani bir şey olmak zorunda değil. Vücudunuz için yapabileceğinize en iyi şey ya yüzmektir ya da yoga yapmaktır. Hakikaten hayret içinde kaldım, söyleyecek bir şey bulamıyorum."

İÇERİK RESİMLERİYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler