Budizm Haberleri

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Budizm Haberleri Sri Lanka'da din çatışması : 3 ölü

Sri Lanka'da din çatışması : 3 ölü

Sri Lanka'da din çatışması : 3 ölü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Budizm Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 2355 Beğen : 0

Güney Asya ülkelerinden Sri Lanka 'da Müslümanlar ile Budistler arasında çıkan çatışmalarda en az üç kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Yetkililer, milliyetçi Budist grup Bodu Bala Sena tarafından ülkenin güneyindeki Aluthgama kentinde düzenlenen mitingin ardından çıkan çatışmalarda 37 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Görgü tanıkları, Bodu Bala Sena üyelerinin Dharga Camisi'ni taşladığını ve Müslümanlara ait iş yerleri ile dükkanlara saldırdığını söyledi.

Güvenlik güçleri, çatışmalara son verebilmek amacıyla göz yaşartıcı gaz kullandı.

Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu kentte çıkan çatışmalarla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Taraflara sağduyulu davranmaları çağrısında bulunan Rajapaksa, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada "Hükümetimiz, hiç kimsenin yasaları çiğnemesine izin vermeyecektir. Aluthgama'da yaşananların sorumlularının cezalandırılması için soruşturma başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Polis sözcüsü Ajith Rohana, kente çok sayıda güvenlik görevlisinin konuşlandırıldığını ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini söyledi.

Sri Lanka Müslüman Konseyi, alınan önlemleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti ve kentteki Müslümanları provokasyonlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Sri Lanka'da yıllar süren iç savaşın sona ermesinin ardından 2009'da kurulan aşırı sağcı Bodu Bala Sena'nın adı yerel dilde "Budist İktidarı Kuvveti" anlamına geliyor. Ülkedeki Şinhalese Budist çoğunluktan gelen grup, diğer dini inanışlardan insanlara karşı nefret söylemleri ile tanınıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler