Budizm Haberleri

En Büyük Buda Heykeli

En Büyük Buda Heykeli
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Budizm Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 4164 Beğen : 0

Çin' in Sichuan bölgesinde bulunan, 618–907 yılları arasında bir tepe kazılarak yapılan Dev Leshan Buddha Heykeli, yapılmış en büyük Buddha eykelidir. Taştan dev Buda heykeli, 71 metre uzunluğunda. Çin'in Tang Hanedanı zamanında inşa edilmiş. Leshan Buda Heykeli (Giant Buddha) Emei dağında ve nehir kıyısında bir uçuruma oyulmuş olan dünyanın en büyük taş Buda'sı, 1996 yılından beri UNESCO Dünya Mirası'nda.

İnşaatına Haitong adında bir Çinli rahip tarafından, 713 yılında başlanmış olan heykelin, nehir aşağı seyahat eden nakliye gemilerine yarar sağlaması ve suları sakinleştirmesi de amaçlanmış.

Proje için finansman sağlamamakla tehdit edildiğinde, rahibin, dindarlığını ve samimiyetini göstermek için kendi gözlerini oyduğu söyleniyor. Ölümünden 70 yıl sonra, inşaat 803 yılında Haitong havarileri tarafından tamamlanmış.

Heykelin çeşitli yerlerinde oyulmuş su drenaj boruları bulunur. Dev Buddha 71 metre (233 feet) boyunda. Omuzları 28 metre genişliğinde ve en küçük ayak tırnağı, oturan bir kişiyi kolaylıkla barındıracak kadar büyük.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler