Bilim - Sağlık

Ana Sayfa Haberler Bilim - Sağlık Kızılay 'helal kan' üretecek

Kızılay 'helal kan' üretecek

Kızılay 'helal kan' üretecek
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Bilim - Sağlık Yorumlar : 0 Okunma : 2333 Beğen : 0

Avrupa ve ABD'den alınan kan ilaçlarında vericilerin yeme içme alışkanlıklarından kaynaklanan domuz eti ve alkol benzeri maddelerin varlığından duyulan şikayetleri dikkate alan Türk Kızılayı, fabrikada dini hassasiyetlere uygun kan ilaçları üretecek. Fabrika, lösemi ve Akdeniz anemisi gibi hastalıkların ilaçlarını da üretecek.

YERLİ KAN İLACI
Bugün gazetesinin haberine göre Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, fabrika sayesinde Türkiye'nin önemli kan ilacı ihtiyacının karşılanacağını ifade etti. Önümüzdeki yıllarda fabrikanın kurulacağını bildiren Akar, “Bu fabrikayı kurmamızın iki nedeni var. Her yıl 400milyon dolar gibi yüksek bir rakamla yapılan ithalata son vermek.

Kendi kanımızla kendi ilacımızı üreterek bazı hastalarımızda yaşanan dini çekincelerin önüne geçmek” dedi. Kanın plazma, trombosit ve elitrosit olmak üzere 3 bileşene ayrıldığını kaydeden Aktar bu bileşenlerden plazmayla kan ilacı yapıldığını bildirdi. Aktar, “Özel şirketlerle işbirliği halinde plazmalarla yerli kan ürünü ve ilaçlarını üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

4 KITAYA İHRAÇ
Kan ürünü fabrikasının Sağlık Bakanlığı'nın izniyle gerçekleştirileceğini kaydeden Akar, şöyle devam etti: “Konuyu Başbakanımız Erdoğan ile de paylaştım. Oda projeyi onayladı. Biz yerli kan ilaçlarımızla vatandaşlarımızın içinin rahat edeceği ilaçları üreteceğiz. Bu ilaçlar önce Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak. Daha sonra ise İslam ülkeleri, Avrupa, Amerika ve Afrika'ya ihraç edilecek.”

İLK 6 AYDA 861 BİN ÜNİTE KAN
Kızılay verilerine göre 2013 yılının ilk 6 ayında 861 bin 401 ünite kan alındı. Kan bağışında bulunan kişilerin yüzde 10'u kadın, yüzde 90'ı ise erkek bağışçılardan oluştu. Kadın oranının düşük olmasının iğne korkusundan kaynaklandığı belirtildi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler