Bilim - Sağlık

Ana Sayfa Haberler Bilim - Sağlık Dünyanın bilinen tek kadın dili

Dünyanın bilinen tek kadın dili

Dünyanın bilinen tek kadın dili
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Bilim - Sağlık Yorumlar : 0 Okunma : 2611 Beğen : 0


Çin'in güneyindeki Hunan Eyaleti'ne bağlı Jiangyong İlçesi'nde dağlık bir yerleşim alanında Nu Şu isminde sadece kadınların konuştuğu bir dil bulunuyor. Nu Şu, yüzyıllardır sadece kadınların konuşup yazdığı ve sadece kadınlara öğretilen bir dil. Bu dil, aralarında kan bağı olmasa da "ebedi" bir bağla birbirine bağlanan kadınların, yani "ebedi kız kardeşlerin" diliymiş. Kadınlar, Nu Şu'yu sadece kağıtlara yazmazlar, yelpazelere, mendillere, giysilere, kuşaklarına hatta yorgan örtülerine işlerler. Kızlardan birisi evlendiğinde, diğerleri onun için Nu Şu dilinde şiirler yazar, dualar eder ve öğütlerde bulunurmuş.

Araştırmacıların 1980 yılında ortaya çıkardıkları bu dili bilen yaşlı kadınların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Nu Şu dilini yansıtan eserler Çin'in güneyindeki Guangxi Zhuang Otonom Bölgesi resmi arşivlerinde sergileniyor. 2003 yılında Nu Şu Köyü kuruldu. Akademisyenler Nu Şu sözlüğü hazırladılar, bu dili öğretmek üzere bir okul bile açıldı.

DİLİN ÖZELLİKLERİ

Bilim ve Gelecek isimli dergisin Nu Şu Enstitüsü'ne dayandırdığı bilgilere göre yazılı bir dil olan Nu Şu'da 2 bin karakter var. Başka kaynaklara bakılırsa bu sayı 2 bin 500'e çıkıyor. Nu Şu, Arapça gibi sağdan sola doğru yazılıyor.

Nu Şu dilinin daha çok, kadınların hor görüldüğü eski Çin toplumunda, kadınların kendi aralarında dertleştiklerinde kullandıkları dil olarak bilinir. İddiaya göre, bir eşya ya da bir meta olarak görülen kız çocukları toplumdan soyutlanmış ve kendi dünyalarına çekilmişlerdi. Kendi dünyalarında konuştuklarının erkekler tarafından duyulmaması için bu dil sayesinde iletişim kurarlardı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler