Bilim - Sağlık

Ana Sayfa Haberler Bilim - Sağlık Azteklerin Ölüm Sırrı Ortaya Çıktı!

Azteklerin Ölüm Sırrı Ortaya Çıktı!

Azteklerin Ölüm Sırrı Ortaya Çıktı!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Bilim - Sağlık Yorumlar : 0 Okunma : 1509 Beğen : 0

Aztekler 500 yıl önce Meksika’da yaşayan bir topluluktu. Ancak bir süre sonra salgın hastalık nedeniyle halkın yüzde 80’i yaşamını kaybetti. Azteklerin sonunu getiren o hastalığın, İspanyollar tarafından kıtaya getirilen Salmonella enterica bakterisi olduğu ortaya çıktı.

500 Yıl Sonra O Bakteri Bulundu

Avrupalıların Meksika’ya gelmesinden sonra Aztekler salgın hastalığa yakalanmışlardı. Aztek Nahuatl dilinde veba olarak adlandırılan "cocoliztli" hastalığı 5 yıl içinde 15 milyon Azteklinin, 12 milyonunun hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.


Ölü Aztekler üzerinde yapılan araştırmalarda DNA incelemesi yapıldı. Bu incelemede bulunan salmonella bakterisi, ölüm nedenini açıklıyor. Ayrıca nu bakterinin kıtaya nasıl geldiği de anlaşılıyor. Çünkü hastalık Avrupalıların kıtaya gelmesinden sonra baş gösteriyor. İspanyollar Hastalığı Getirmiş Bu hastalık 1545-1550 yılları arasında büyük bir salgına sebep olarak Azteklerin sonunu getirdi. Tifoya benzer bu hastalık, İspanyol literatüründe de yer alıyor. İspanyollar hastalığı bol kanama ya da tam kanlılık anlamına gelen ‘pujamiento de sangre” olarak anıyorlar.

1576 yılında hastalığın belirtilerini tarif eden Fransisken rahip Fray Juan de Torquemada salgınla ilgili bilgiler içeriyor. Sürekli ateş, idrar rengindeki değişimler, nabız düşüklüğü gibi belirtiler yer alıyor. Söz konusu veriler ışığında hastalığı İspanyolların taşıdığı düşünülüyor. Söz konusu hastalık en tehlikeli üç türünden ikinci sırada yer alıyor. Antik DNA örnekleri sayesinde bu hastalığın türü bulunarak, yüzyıllar önceki olay aydınlatıldı.

Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler