Bahai Dini Haberleri

İsrail'de Bahailik İnancı

İsrail'de Bahailik İnancı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Bahai Dini Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 5046 Beğen : 0

İsrail'in Hayfa kentinde Bahailik'e inananlarının merkezi kabul edilen Kermil dağı üzerindeki "Bahai tapınağı", kapılarını Anadolu Ajansı'na (AA) açtı.

Hayfa kentindeki Kermil dağı üzerinde yükselen altın kubbeli yapı, 19. yüzyıldaİran'da ortaya çıkarak yayılan Bahailik inancının "yönetim merkezi" olarak kabul ediliyor. Bahailik inancının en büyük tapınaklarından biri olma özelliği taşıyan yapı, "Bahai Bahçeleri"nin ortasında yer alıyor.

İlk bakışta devasa bir botanik bahçesini andıran Bahai Bahçeleri, detaylarıyla dikkati çekiyor. Bahçelerin tam ortasında yer alan altın kubbeli tapınak, 9 giriş üzerine oturmuş tek bir kubbeden oluşuyor. Dokuz giriş, Bahailik inancının, "dünyada 9 dinin var olduğuna ilişkin" görüşünü temsil ediyor.

Tapınağın biraz ötesinde Bahailiğin kurucusu "Bab" adı verilen ve İran'ın Tebriz kentinde 1850'de kurşuna dizilerek öldürülen Seyit Ali'nin mezarı yer alıyor. Mezarın 1900'lü yılların başında İran'dan buraya taşındığı belirtiliyor.

Dağın tepesinden aşağıya doğru bakıldığında ortaya çıkan manzara, "bir ressamın fırçasından çıkmış hayal ürünü bir tablo" gibi duruyor.

Bahailik ritüelleri

Daha çok "bir kaç dinin karışmış hali" gibi görünen Bahailik'te, tek tanrı inancı hakim ve "tüm dinlerin temelinin bir olduğu"na inanılıyor. Bu inançta "Aşırı zenginlik ve yoksulluk mutlaka kaldırılması gereken bir olgu" olarak görülüyor.

Bahai tapınağı sorumlusu Sarah Vader'in AA muhabirine gezdirdiği merkez, "Adalet evi", Bahai arşivleri, Kutsal Metinleri Araştırma Merkezi ve tebliğ merkezi binası, anıt bahçeleri ve devasa bir tapınaktan oluşuyor.

İnanç esasları ve dini ritüelleriyle ilgili bilgi veren Vader, "Bahailer buraya gelerek hacı olurlar. İran'da 19. yüzyılda ortaya çıkan Bahailiğin dünyada 5 milyon civarında takipçisi var. En fazla üyesi Hindistan'da, onu İran ve Amerika takip eder" dedi.

Saat 13.00, 17.00 ve 22.00'de olmak üzere 3 kez ibadet ettiklerini ifade eden Vader, şunları kaydetti:

"İbadetin birinde Müslümanların abdest almasına benzer şekilde ellerimizi ve yüzümüzü yıkarız. İbadet sırasında belirgin bir davranış biçimimiz yok. Herkes istediği şekilde dua eder. Kıblemiz Akka şehrinde mezarı bulunan Bahaullah'ın mezarıdır. Yılda bir kez de 2 Mart'la 23 Mart arasında 19 günlük oruç tutarız. Son liderimiz 1957 yılında Londra'da ölen Bahaullah'ın torunu olan Hazreti Şevki Efendi'dir."

"Peygamber bekliyorlar"

Son ruhani liderin ölümünden sonra 5 yılda bir seçilen ve 9 üyeden oluşan bir kurul tarafından yönetildiklerini aktaran Vader, "Bin yıl içinde gelecek bir peygamber bekliyoruz, o gelene kadar da böyle idare edileceğiz. Dünyanın her yerinden inancımızın mensupları var. Türkiye'de de Bahai inancına sahip insanlar var. Peygamberimiz Bahaullah'ın Bağdat'tan sonraki ilk sürgün yeri, 5 yıl kaldığıEdirne şehri, bizler için oldukça önemli bir yerdir" dedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler