Ateist Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Ateist Haber Ateistler Diyanet’e karşı savcıları göreve çağırdı

Ateistler Diyanet’e karşı savcıları göreve çağırdı

Ateistler Diyanet’e karşı savcıları göreve çağırdı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Ateist Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1542 Beğen : 0

Ateistler Diyanet’e karşı savcıları göreve çağırdı

Sert açıklama...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş katıldığı televizyon programında son günlerdeki Deizm tartışmalarına değindi.

Erbaş TRT Haber canlı yayınında “Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez” dedi.

Ateizm Derneği Yönetimi de Diyanet İşleri Başkanlığının bu açıklamalarına tepki gösterdi. Dernekten yapılan açıklamada, “Tüm vatandaşların vergileriyle belli bir dinin, hatta belli bir mezhebin temsilciliğini yapan kurumun başındaki kişi olarak, yine tüm vatandaşların vergileri ile var olan devlet televizyonunda yaptığı nefret dolu bu açıklamalar hiçbir şekilde kabul edilemez!”denildi.

Açıklamanın devamında ise özetle şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti, anayasanın ikinci maddesinde de açıkça yazıldığı üzere laik bir ülkedir. Yine anayasanın ve tabi olduğumuz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddelerinde açıkça yazdığı şekliyle, herkes düşünce, vicdan, din özgürlüğüne ve aynı zamanda din veya inanç değiştirme özgürlüğüne sahiptir.

Toplum nezdinde zaten her türlü şekilde dışlanan non-teistlerin, devleti yönetenler tarafından yukarıdaki örneklerde (ve daha önce yaşanmış bir çok başka olayda) olduğu gibi aşağılanması, toplumdan dışlanmaya çalışılması, hedef gösterilmesi hatta ve hatta teröristlerle bir tutulması hiçbir şekilde kabul edilmez! Vatandaşlarını dini ve felsefi görüşleri nedeniyle hakarete varan boyutlardaki beyanatlarla dışlamaya, hor görmeye ve yok etmeye çalışan bu anlayışı Ateizm Derneği olarak esefle kınıyoruz! Cumhuriyet savcılarına sesleniyoruz! Özgür düşünce mensuplarını dizginlemek amacıyla kullanmaktan hiç çekinmediğiniz TCK/216* kılıcını çekmeniz için daha uygun bir suç olabilir mi?!”


Etiketler : Ateistler, Diyanet,


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler