Popüler Bilim

Tunguska Patlaması

Tunguska Patlaması
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Popüler Bilim Yorumlar : 0 Okunma : 6339 Beğen : 0

30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7:45 sularında Sibirya'nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında gökyüzünde çok büyük bir patlama oldu. Bu patlama Hiroşima’ya düşen atom bombasının bin katı büyüklüğündeydi. Ortaya çıkan ısı sonucunda, ren geyiği sürüleri, binlerce hayvan ve milyonlarca ağaç kül oldu, binlerce kilometre karelik bir çevrede patlamanın sesi duyuldu. Patlamanın ışığı onbinlerce kilometre öteden bile görüldü. Işığın parlaklığı sebebiyle Londra’da insanların gece karanlığında gazete dahi okuyabildikleri iddia edildi.

Tunguska patlamasını “gizemli” kılan sebep yapılan araştırmalar sonucunda çevrede bir krater ya da meteor parçasının bulunamamış olmasıdır. Bu durum Tunguska Patlamasını gizem avcılarının ve komplo teorisyenlerinin favori olaylarından bir tanesi haline getirdi. Dünyaya düşmekte olan dev bir meteoru parçalamak için bir UFO’nun kendisini meteorun önüne atarak feda ettiği, dünyaya küçük bir kara deliğin çarptığı, anti-madde çarpışması yaşandığı ve hatta bu patlamanın Nikola Tesla’nın yanlış giden bir deneyi sonucu meydana geldiği bile iddia edildi.

Olayın üzerinden 100 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen bilim dünyası ortak bir teori üzerinde anlaşamadı. Günümüzde en akla yakın olarak kabul edilen açıklama patlayan cismin bir kuyruklu yıldızdan kopan ve yüzde 99,5’i donmuş su ve metandan oluşan bir buz parçası olduğudur. Tunguska Patlamasının sebebi konusunda da septikler ikna olmuş değiller, anlaşılan o ki patlama daha uzun süreler “dünyanın en gizemli olaylarından bir tanesi” olarak görülmeye devam edilecek.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi