Gizemli Tarih

Ana Sayfa Gizli İlimler Gizemli Tarih Kristof Kolomb’un, Yahudilik ve Süleyman Tapınağı’yla Olan Bağlantısı

Kristof Kolomb’un, Yahudilik ve Süleyman Tapınağı’yla Olan Bağlantısı

Kristof Kolomb’un, Yahudilik ve Süleyman Tapınağı’yla Olan Bağlantısı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gizemli Tarih Yorumlar : 0 Okunma : 6943 Beğen : 0

Kristof Kolomb 1492’de Atlantik’i geçerek Kuzey Amerika’ya ulaşmıştır. Vikinglerinyüzlerce yıl önce Amerika’ya ulaşmış olduğunu kanıtlayan belgelere rağmen Kolomb Amerika’nın ilk kaşifi olarak değerlendirilir. Tarih onun 1492’deki yolculuğuna büyük anlamlar yüklemiş ancak Kolomb 1498’deki üçüncü seferine kadar anakaraya ulaşamamıştır. Peki kimdi bu Kristof Kolomb ve yeni dünyaya doğru bu yolculukta kendisinin çıkarları ve amaçları nelerdi?

Kristof Kolomb kimdi ve amacı neydi?

Kristof Kolomb 1451 yılında İtalya’da Yahudi bir aileden dünyaya geldi. Kolomb Tevrat’ı ezbere bilecek kadar dindar bir Yahudiydi. Hayaliyse Kudüs’teki Süleyman Tapınağını inşa etmek…

David M. Eichhorn (Yahudi din adamı/ ordu papazı); Kolomb gerçekte yeni dünya için yer arıyordu. Amerika’nın varlığını önceki Viking kaşiflerinin araştırmalarından biliyordu. Esas gizli amacı güçlü Yahudi dostlarına yeni bir yer bulmaktı.

Simon Wiesenthal (Avusturya Yahudisi/ Nazi avcısı) Kolomb’ un İspanya’dan sürülen Yahudilere yeni bir yurt bulmak için yola çıktığını savunur.

Kristof Kolomb’un, Yahudilik ve Süleyman Tapınağı’yla olan bağlantısı:

Kolomb’ un 1481 yılında tuttuğu günlükte Flavius Josephus’dan (1.yy. tarihçisi) bölümler vardır. Joephus’un notları arasında Ophir (altın ülke)’den bahsediliyor. Birçok tarihçiye göre Kolomb, bu ülkeden çıkaracağı madenlerle Süleyman Tapınağını inşa edecekti.

Kolomb yolculuğunun tarihini kutsal Yahudi geleneklerine göre belirlemişti. Yahudi ansiklopedisi Encyclopedia Judaica Kolomb’dan söz ederken onun ilginç bir Yahudi ritüelini uyguladığını belirtiyor; Kolomb bütün hazırlıkları tamamlanmış olmasına rağmen görünürde hiçbir neden olmaksızın bir gün beklemişti. Bu gün Av aynın dokuzu, yani Süleyman Tapınağı’nın yıkıldığı gündü. Yahudiler bu günü oruç ve yas tutarak geçirirlerdi ve dindar bir Yahudi olan Kolomb geleneklerine bağlı kalarak yolculuğunu ertelemişti.

Kolomb’ un yeni dünyaya ayak bastığı günde Yahudi takviminde önemli bir gündü. 12 Ekim. Yani Sukkatın son günü. (Sukkat; Yahudilerin Kudüs’teki tapınağa hac ettikleri kutsal festival)

Kolomb’un yolculuğunu kimler finanse etti?

Kolomb’ un yolculuğunun finansmanını sağlayan tüm dostları Konversoydu (görünüşte Hristiyanlığı kabul etmiş Yahudiler). Bu arkadaşlarını bir bölümü hem kabala hem de astronomiyle uğraşmaktaydı. Kolomb arkadaşlarını haritaları ve diğer yardımları sayesinde denizde yolunu bulmuş, hatta Amerika’ya vardığında yerliler gerçekleşecek bir güneş tutulmasını haber vererek onları metafizik güçleri olduğuna inandırmıştı.

Anlatılan hikayeler yahut çekilen filmlerde gösterilenin aksine Kolomb, yerli halka dost gibi yaklaşmamış, aksine onları insan olarak bile görmemiş, onları köleleştirerek köle ticaretine de öncülük etmişti.

İÇERİK RESİMLERİYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi