Gizemli Tarih

Ana Sayfa Gizli İlimler Gizemli Tarih Dünyanın Kalbi Agarta Uygarlığı (Şambala)

Dünyanın Kalbi Agarta Uygarlığı (Şambala)

Dünyanın Kalbi Agarta Uygarlığı (Şambala)
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gizemli Tarih Yorumlar : 0 Okunma : 13052 Beğen : 0

“Shambhala” (Şambala), “Dünyanın Kalbi”, “Yüce Ülke”, “Bilgeler Ülkesi” şeklinde çeşitli adlarla belirtilen Agarta, teozofik ve ezoterik kaynaklara gore, önceki devrenin sonlarına doğru Mu ve Atlantis’ten göç eden bilim-rahipleri tarafından kurulmuş bir organizasyondur.

Önceleri beşeriyetle açık temas durumunda olan bu organizasyon, bu devrenin koşullarından dolayı gizlenme gereği görmüş ve ikâmet yeri olarak birbirlerine tünellerle bağlanan, dağlar içindeki yeraltı şehirlerini tercih etmiştir.

Agarta, dünya insanlığının tekamülünde mesuliyet sahibidir. İlahi aşama’ye hizmet eder. Dünyanın Efendisi ve “Kutup” olarak ifade edilen ve “Brahatma” ya da “Brahitma” adıyla belirtilen Agarta’nın lideri, Dünya’yı sevk ve idare eden İlahi sıradüzen’nin fizik alemdeki temsilcisidir.

1912’de Müslüman olduktan sonrasında Abdülvahid Yahya adını alan; ezoterik, okült ve mistik mevzularda birden fazla eserı bulunan Fransız asıllı Mısırlı düşünür ve yazar Rene Guenon’a göre tradisyonlarda “mukaddes Dağ”, “Dünyanın Merkezi” olarak anlatılan yer, O’nun mekânıdır. Kimilerine göre, dünyanın tüm geçmişi, yitik kıtalara indirilmiş dinler ve kozmik öğretiler, Agarta arşivlerinde kayıtlıdır ve çoğu peygamber (Musa, İsa), dinlerini kurmadan önce, bu arşivleri incelemişlerdir ki, bazıları burada ‘inisiyasyon’dan da geçmiştir.

Agarta’nın yeryüzüne açılan 7 (kimi kaynaklara bakılırsa 4) ana çıkış noktası bulunmakla birlikte, mağaralarda inzivaya çekilen bilgelerin ve mağaralarda aktivitelerini sürdüren bazı inisiyatik toplulukların Agartalılar ile ilişki içinde oldukları ileri sürülür.

Rene Guenon’a bakılırsa bu durum, en fazla, Türklerin yaşadığı Orta Asya’da görülmektedir. Kimi yazarlara göre, Göktürk, Uygur ve Hun masallarındaki, “ataların mukaddes mağaraları” ve bir mağaradan geçilerek ulaşılan “gizli ülke” inanışında Agarta’nın sembolizmi bulunmaktadır. Tibet tradisyonlarına gore, Agartalılar şimdiki devrenin sonucunda dışarı çıkacak ve Agarta’nın lideri yeryüzündeki menfiliği yenecektir.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi