Cadılık

Wica, Cadılık ve Maji

Wica, Cadılık ve Maji
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Cadılık Yorumlar : 0 Okunma : 9593 Beğen : 0

Cadılığa göre maji yani büyü, evreni ve doğayı tanımanın yöntemidir. Büyü tanımı genel olarak enerjiyi kontrol etmeye ve enerjiyi bir noktaya odaklayı tanımlar. Yani dua etmekte, bir ağaca sarılmakta, ayla ağaçla sohbet etmekte bir büyüdür cadılığa göre… Büyü kişinin doğanın sırlarını anlaması için bir araçtır ve bu araç ile kişi evrenin sırlarını anlar. Maji bir sanattır ve aynı zamanda bir bilimdir. Bir bilimdir çünkü majinin yani büyünün bir akışı, doğası ve arkasında güçlü evrensel yasaları vardır, bir dinamiği vardır, bir sanattır çünkü işleyişi sezgisel ve bilinmezlikler içerir, yaratım bir sanattır.

Aşağıda takma ismi Fiona olan bir wiccandan, wicca’da maji işleyişi hakkında bilgi alalım. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere wiccanlar, yakma döneminden gelen adet ve kendilerini korumak için takma isimler kullanmaktadırlar.

Efe Elmas: wiccanlar majiyi nasıl tanımlar? Size göre maji nedir?

Fiona: Maji bir sanattır. Herkesin yapabileceği/kullanabileceği evrensel kozmik bir enerji akımıdır. Çok çalışmak, çok öğrenmek gerekir. Sadece bir kaç metin, bir kaç araç ile yapılacak kadar basit bir şey değildir. Maji çok çalışmaktır. Ama bu çalışmaların sonucunda bir kurbanın prense çevirileceğini düşünmek yanlıştır. Bu film endüstrisi hikâyelerinin gerçek wiccalık/cadılıkla hiç alakası yoktur. Bana göre maji doğayı tanımak, onla bir bütün olmak, onun sundukları ile kendine, başkalarına yardımcı olmaktır.

Majinin wiccalıktaki yeri ve önemi nedir. Pratikler açısından cadılık ve wicca dini arasında ne tür bir fark vardır?

Fiona: Majik uygulamalar, wicca’nın temeli değildir. Her wicca illa maji ile ilgilenmek durumunda değildir. Cadılıkta ise bunun tam tersi söz konusudur. Wiccanlar, maji sayesinde, doğa döngüleri ile uyum içinde yaşamayı öğrenirler.

Peki siz bir wiccan olarak günlük hayatta majiyi kullanıyor musunuz?

Fiona: Evet kullanıyorum.

Bir wiccan olarak günlük hayatta majiyi ne amaçlarla, nasıl kullanırsınız?

Fiona: Majiyi örneğin Esbats’da(ay bayramları) kullanıyorum ya da kendimi kötü enerjilerden, kötülüklerden korumak amacı ile kullanıyorum. Bazen de başkalarına yardım için (örneğin sağlık için) kullanıyorum.

Kişisel olarak ne tür majiler yapıyorsunuz?

Fiona: Ne tür majiler derken mumlarla, bitkilerle, taşlarla vs. maji türlerini kullanıyorum.Şifa verme, âşık etme ise amaca girer ki, örneğin aşık etmek için maji yapmıyorum. Şifa vermek, bir kişiyi korumak için ise maji çalışmaları yapıyorum.

Bildiğimiz gibi cadı deyince aklımıza otlarla büyüleri, iksirler yapan cadılar gelir. Gerçek cadılar için otlarla yapılan majiler var mıdır?

Fiona: Ne zaman insanlar maji hakkında konuşsa negatif cağırışımlar oluşur. Çok yazık. Bu konuda negatif düşünenler, kim bilir belki kendi içlerindeki karanlık yönü ortaya çıkartıyorlardır. Gerçek cadılar için otlarla yapılan iksirler vardır. Onlar bu iksirleri, iksirlerinin amaçlarını öğrenmek için çok çalışırlar. Bu nedenle iksirler yapan kötü kişiler olarak anılmaları gerçek cadılar adına çok acıdır. Örneklemek gerekirse kötü enerjiden arınmak için süt (pek çok baharatla yapılır) ve benzeri konsantrasyon iksirleri ve benzer iksirler vardır.

Birçok maji türü var ve bu maji türleri arasında wiccan ve cadı majisi farklı bir konuma yerleşmiş durumda. Siz diğer maji türlerine nasıl bakıyorsunuz?

Fiona: Voodoo, wicca gibi bir dindir ve onların da kendilerine göre majik ritüelleri bulunur. Voodoo diyince herkesin aklına kara büyü, maket bebekler gelse de, voodoo çok daha derindir. Havas ise İslam entelijansiyasini temsil eder.

Wiccalıkta kriterleriniz ve kurallarınız var mı?

Fiona: Elbette var. Her şeyden önemlisi bizler üçler kuralını benimseriz. Bu Wicca’nın temel kuralıdır. Kimseye, kendine de zarar vermediğin sürece ne istiyorsan yap. Yaptığın iyi ya da kötü her şey sana üç katı ile geri dönecektir. Wiccalar, yaptıkları iyiliklerin mükâfatını, kötülüklerinde cezasını yaşadıkları hayatta çekeceklerine inanırlar. Yapılan hiç bir hatanın şeytan gibi bir günah keçisi yoktur.(Wicca inanışında şeytan yoktur) Bu nedenle kötü amaçlar için uygulamalar (maji) yapılamaz.

Majilerde hangi yöntem ve gereçleri kullanırsınız?

Fiona: Maji de en önemli gereç kişinin kendisidir. Maji çalışmalarında konsantrasyon çok önemlidir çünkü kendi gücünüzü evrenin kozmik gücü ile birleştirirsiniz. Bunun dışında kadeh, asa, pentakl gibi çesitli araçlar kullanırsınız. Her araç bir şeyi sembolize eder.

Majilerinizde en çok hangi tılsımı kullanıyorsunuz?

Fiona: Daha cok pentakl kullanıyoruz.

Size göre pentagram ve pentakl neyi temsil eder?

Fiona: Günümüzde Pentagram, toprak, hava, ateş, su ve ruhu temsil eder. Bir güvenlik Sembolüdür. (koruyucudur)

Pentagramın sizin majilerinizdeki önemi nedir?

Fiona: Günümüzde özellikle 60’lı yıllardan sonra Pentagram’a mistik bir güç yüklenmiştir. Kötülüklere karşı güçlü bir koruyucudur. Ayrıca maji ritüelleri pentagramın elementleri ile kombine edilir.

Peki pentagram dışında kullandığınız semboller var mı?

Fiona: Evet var. Örnegin Kelt sembolleri.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Kaynak : İndigo DergisiYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi