Cadılık

Ana Sayfa Gizli İlimler Cadılık Cadılık Türleri ve Cadılık Dallar

Cadılık Türleri ve Cadılık Dallar

Cadılık Türleri ve Cadılık Dallar
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Cadılık Yorumlar : 0 Okunma : 21818 Beğen : 0

Cadılık Türleri ve Cadılık Dalları kısaca şöyle özetlenebilinir ;

Gardnerian: Çağdaş Cadılığın babası olarak söz edilen Gerald Gardner tarafından kurulmuştur.Gardnerci cadılık,katı bir şekilde Gerald Gardner'in kendi yazdığı Gölgeler Kitabı'na dayandırılır.O'nun ritüellerine bağlı kalınır.

Alexandrian: Alex ve Maxine Sanders tarafından kurulmuştur.Gardnerian'lara göre daha ılımlı ve esnektir.

Miras: Aileden gelip, kuşaktan kuşağa aktarılan cadılıktır.

Geleneksel: Geleneksel cadılar,cadılığı içgüdüsel olarak uygulayanlardır.Genellikle cadılığı daha keşfetmeden, maji uygular ve yönergeleri öğrenirler.

Hedgewitch: Çalışmaları tamamen toprak ve doğaya dayanan cadılardır. Hemen hemen sadece, otlar ve bitkilerle çalışırlar.

Cadılar, bu geleneklere bağlı kalarak Münzeviler ya da Cadılar Meclisi denen gruplar halinde çalışırlar. Cadılar Meclisi, belirli aralıklarla buluşan ve birlikte çalışan bir cadı grubudur. 13 kişiden oluşmak zorunda değildir.Ama 3'ten fazla kişi barındırmalıdır.

Kendi başına çalışan cadıya, "Münzevi Cadı" denir. Aynı cinsiyette bile olsa, birlikte çalışan iki cadının ilişkisine de "ortaklık" denir

Cadılar bu geleneklere bağlı kalarak Müntezi ya da Cadılar Meclisi denilen gruplar halinde çalışırlar. Cadılar Meclisi terimi, belirli aralıkllarla buluşan ve birlikte çalışan bir Cadı grubunu tanımlamak için kullanılır. Bilindiğinin tersine, bir Cadılar Meclisi 13 kişiden oluşmak zorunda değildir. Fakat esas itibariyle üçten fazla kişi barındırmalıdır. Kendi başına çalışan Cadıya Münzevi Cadı denir. Bir Cadı, Münzevi olmayı kendisi tercih edebilir; başkalarını hesaba katmak zorunda olmadığınızdan işinizi yapmak daha kolay olabilir.

Münzevilik bazen de katılabileceği uygun bir Cadılar Meclisi bulamamış olmasından da kaynaklı olabilir. Aynı cinsiyette bile olsa, birlikte çalışan iki Cadının ilişkisine çoğunlukla Ortaklık denir. İkiden fazla kişi olursa buna ggrup ya da Cadılar Meclisi denir. Her grupta olduğu gğibi, Cadılar Meclisinin de bir lideri olmak zorundadır ve o lider olan Yüksek Rahibe'dir. Yüksek Rahibeye bazı durumlarda Yüksek Rahip de eşlik eder fakat lider Rahibedir. Bazı durumlarda Cadılar Meclisi, Yüksek Rahip tarafından yönetilir fakat bu durum genelde Yüksek Rahibe görevini yerine getirebilecek rütbeye ve deneyime sahip bir rahibenin olmamasından kaynaklıdır.

Farklı Cadılar olduğu gibi farklı Cadı Mecliseleri de bulunur. Gardnerian, Alexandrian, Miras ve Geleneksel Cadı Meclisleri, hatta bunları ve Zanaatın diğer yönlerini bir arada uygulayanlar vardır. Sanal Cadı Meclisleri bile bulunuyor günümüzde. Fakat doğru yönlendirilmelidirler, aksi taktirde amaçları dışına çıkma olasılıkları fazladır.

Büyük bit çoğunluğu karma olsa da, tek cinsiyetten oluşan Cadı Meclisleri de bulunur. Bazıları belirli tanrı panteonlarına adanmıştır. Diğerleri ise daha seçicidir. Bazıları aralarına yeni gelenleri kabuş eder, (bunlara çoğunlukla Acemi ya da Çaylak denir.); bazıları ise etmez. Genel olarak söylemek gerekirse, Cadı Meclisleri başlangıçta Yüksek Rahibelerinden öğrendikleri yolu izlerler, ancak zaman içerisinde uygulamaları mutlaka değişir ve delişir. Zanaat içerisinde uygulamalarda çeşitliliğin görülmesinin nedei temel olarak budur. "Doğru" Cadılar Meclisi diye birşey yoktur. Kendiniz için doğru olanı bulmak ya da yaratmak önemlidir.

Bir Cadılar Meclisine Katılan Cadılar aynı inançlara sahip olur, aynı bayramları kutlar ve birlikte maji yaparlar. Bununla birlikte, Cadılar Meclisine katılmaları onların tek başına çalışmadılları anlamına gelmez. Tersine, Yüksek Rahibe ve Cadılar Meclisinin geri kalanı Cadılar Meclisi üyelerinin tek başına çalışmalarını destekler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi