islamiyet

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar islamiyet Sabır ve kötülüğe iyilikle mukabele etme,affetme bağışlama

Sabır ve kötülüğe iyilikle mukabele etme,affetme bağışlama

 • Oğuz Abdullah
  Oğuz Abdullah
  dunyadinleri.com/oguz07761
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Memur
  Giriş : 131
 • Yazan : Oğuz Abdullah Tarih : Kategori : islamiyet Cevaplar : 1 Okunma : 4245 Beğeniler : 0
  Sabır ve kötülüğe iyilikle mukabele etme,affetme bağışlama

  Kinler kin, nefretler de nefret doğurur. Sertliğe sertlikle, şiddete şiddetle, hiddete hiddetle karşılık hiddet doğurur.

  İşte onlar, gösterdikleri sabır ve sebattan dolayı çifte mükâfat alırlar. Onlar kötülüğe iyilikle mukabele eder ve kendilerine nasib ettiğimiz mallardan, Allah yolunda harcarlar.” (Kasas, 28/54)

  Rasûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz, Hazreti Muaz’a nasihat ederken buyuruyor ki: “Bir kötülük yapmışsan hemen arkasından onu silip süpürecek bir iyilik yap ve insanlara her zaman güzel ahlak ile muamelede bulun.”

  “O müttakîler ki, bollukta da darlıkta da Allah yolunda infakta bulunurlar, kızdıklarında öfkelerini yutar, insanların kusurlarını affederler. Allah, böyle iyi davranan ihsan ehlini sever.” (Âl-i İmrân, 3/134)

  “İyilikle kötülük bir olmaz. O halde sen kötülüğü en güzel tarzda uzaklaştırmaya bak. Bir de bakarsın ki seninle kendisi arasında düşmanlık olan kişi candan, sıcak bir dost oluvermiş!” (Fussilet, 41/34)

  “Şayet size selam verilirse, siz de ondan daha güzel bir tarzda selamı alın, en azından selamın misli ile karşılık verin!” (Nisa, 4/86)

  Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri ne hoş söyler: “Hiç kimseye hor bakma / İncitme, gönül yıkma / Sen nefsine yan çıkma / Mevlâ görelim neyler / Neylerse, güzel eyler...”

  Fâriğ ol, aybın gözetme kimsenin / Tâ ki Hak setreyleye aybın senin.”

  İmza

Bununla beraber kim kısas hakkını bağışlarsa, bu k…

 • Oğuz Abdullah
  Oğuz Abdullah
  dunyadinleri.com/oguz07761
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Memur
  Giriş : 131
 • Yazan : Oğuz Abdullah Tarih : Beğeniler : 0

  "Bununla beraber kim kısas hakkını bağışlarsa, bu kendi günahlarına keffaret olur." (Mâide/45)

  "Unutmayın ki haksızlığın karşılığı, ancak yapılan haksızlık kadar olabilir, fazlası helâl olmaz. Bununla beraber kim affeder, bağışlarsa onun mükafatı Allah'a aittir. Şu kesindir ki Allah zalimleri sevmez." (Şûrâ, 42/40)

  "Fakat onlar ne yaparlarsa yapsınlar, sen yine de kötülüğü en iyi tarzda sav! Biz onların, senin hakkındaki asılsız iddialarını pek iyi biliriz." (Mü’minun, 23/96)

  "Boş sözlerle, çirkin davranışlarla karşılaştıkları zaman, izzet ve şereflerini muhafaza ederek oradan geçip giderler." (Furkan, 25/72)

  Eğer onları affeder, kusurlarına bakmaz ve bağışlarsanız, şüphesiz ki Allah da çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir." (Tegabün, 64/14)

  "Sen af ve müsamaha yolunu tut, iyiliği emret ve cahillere aldırış etme." (A’raf, 7/199

  "İnsanlara yumuşak davranman da Allah’ın merhametinin eseridir. Eğer katı yürekli, kaba biri olsaydın, insanlar senin etrafından dağılıverirlerdi. Öyleyse onların kusurlarını affet, onlar için mağfiret dile ve işleri onlarla müşavere et. Bir kere de azmettin mi, yalnız Allah’a tevekkül et. Allah muhakkak ki Kendisine dayanıp güvenenleri sever." (Al-i İmran, 3/159)

  İmza