islamiyet

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar islamiyet Muharrem Orucu Nedir? Muharrem Orucu Nasıl Tutulur?

Muharrem Orucu Nedir? Muharrem Orucu Nasıl Tutulur?

 • Zeynep TAŞDEVİREN
  Zeynep TAŞDEVİREN
  dunyadinleri.com/zeynepp
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : Bankacı
  Giriş : 31
  İnandığınız Din : Agnostik
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : Zeynep TAŞDEVİREN Tarih : Kategori : islamiyet Cevaplar : 0 Okunma : 412 Beğeniler : 0
  Muharrem Orucu Nedir? Muharrem Orucu Nasıl Tutulur?

  Bugün muharrem ayının 4.günü ve muharrem ayı tüm islam aleminde özelliklede şiiler için ayrı bir öneme haiz bir ay.Muharrem orucu İslam'ın ilk yıllarından beri tutulan ve sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed'in çeşitli hadislerinde övdüğü oruçların başında gelmektedir. İslam öncesinde de Muharrem ayında Yahudi ve Hristiyanların oruç tutukları tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Özellikle Muharrem Ayı'nın onuncu günü yani Aşure gününe duyulan büyük hürmet nedeniyle İslam dünyasının genelinde Muharrem ayının 9 - 10 veya 10 -11. günlerinde oruç günümüze kadar büyük teveccühle tutulagelmiştir.

  Bununla birlikte Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in 72 yakını ile birlikte 680 yılındaki Aşure gününde şehit edilmesi sonrası Muharrem ayı özellikle Aleviler için matem ayı olarak görülmüş bu matem atmosferinde tutulan oruç ise Anadolu'da Yas-ı Matem Orucu olarak adlandırılmıştır.

  Yine Ehl-i Beyt'e duyulan sevginin nişanesiyle 12 Ehl-i Beyt imamına ithafen yüzyıllardır bilhassa Anadolu ve Balkan Alevileri tarafından Muharrem ayının ilk 12 gününde oruç tutulmaktadır. Oruçların 12 İmam'a adanması nedeniyle de Aleviler, Muharrem orucuna 12 İmam orucu da demektedirler.

  MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR?

  Yas ve matemin hakim olduğu bir süreçte tutulduğu için Alevi inancında Muharrem orucu bazı kısıtlamaları da beraberinde getirmiştir.

  Kısaca özetleyecek olursak Muharrem orucu şu şekilde tutulmaktadır:

  • Oruç Muharrem'in ilk 12 gününde tutulur.
  • Her gün gün doğarken oruç başlar gün batımında oruç açılır
  • Oruç süresince kesinlikle yenilip içilmez
  • Oruç açıldıktan sonra da Kerbela'da yaşanılan susuzluğa duyulan acı ve tepki nedeniyle kesinlikle saf su içilmez. Meşrubat, çay veya ayranla su ihtiyacı karşılanır.
  • 12 gün boyunca cana kıymanın haram olduğuna inanılması nedeniyle deniz canlısı veya kanatlı canlıların da etleri dahil olmak üzere kesinlikle et yenilmez ve içerisinde et bulunan ürünlerde tüketilmez.
  • Bu 12 gün boyunca oruç açıldıktan sonra da eşlerin cinsel ilişkiye girmeleri de doğru bulunmaz.
  • 12 gün boyunca düğün veya eğlence yapılmaz.
  • Zorunlu haller dışında (Memuriyet gibi) süslenmek amacıyla tıraş olunmaz, saç sakal kesilmez.
  İmza

  Yaşamak Düğünse Ben Orda Gelinim :)