islamiyet

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar islamiyet İslamda işçi hakları

İslamda işçi hakları

 • Oğuz Abdullah
  Oğuz Abdullah
  dunyadinleri.com/oguz07761
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Memur
  Giriş : 131
 • Yazan : Oğuz Abdullah Tarih : Kategori : islamiyet Cevaplar : 0 Okunma : 3669 Beğeniler : 0
  İslamda işçi hakları

  Kur'ân-ı Kerim'de, Hazreti Musa'nın, kendisine peygamberlik verilmeden önce Mısır'dan ayrılarak Medyen yöresine gittiği, orada davarlarını suvarmaya çalışan iki kızkardeş gördüğü, onlara yardım ettiği ve kızlardan birinin “Babacığım! Bunu işçi olarak tut! Zira senin çalıştıracağın en iyi adam, böyle kuvvetli ve güvenli biri olmalıdır.” (Kasas, 28/27) diyerek babasından Musa aleyhisselamıi şçi olarak almasını istediği hikaye edilir. Bunun üzerine, Hazreti Musa, bu iki kardeşin babaları olan Hazreti Şuayb'ın yanında on sene çalışır. Diğer taraftan, Musa aleyhisselamın işe alınmasını isteyen ve daha sonra da bu nebiye eş olan kızcağızın vurguda bulunduğu iki vasıf bir işçide aranan şartlar adına çok önemlidir: Bunların birincisi, o işi yapabilecek güç ve kuvvet; diğeri de, güvenilir ve emin bir insan olmaktır.

  İslam alimleri, bu ve benzeri ayetleri, bir insanın, diğer bir insan tarafından ücret karşılığında çalıştırılmasının normal olduğunu gösteren misaller olarak bahsetmişlerdir

  “Artık ölçüyü, tartıyı tam yapın, insanların haklarını ve ücretlerini eksiltmeyin, halka haksızlık etmeyin!” (A'râf, 7/85)

  Başka bir ayette ise, Allah, bütün kullarını hem bu dünya hem de ahiret için çalışmaya davet etmekte ve “İnsan, emek ve gayretinin neticesinden başka şey elde edemez” (Necm, 53/39)

  Bir gün, Allah Rasûlü, sahabe efendilerimizden Hazreti Muaz ile musafaha edince buyurur ki: “Muaz, ellerin nasırlaşmış!” O cevap verir: “Evet, ya Rasûlallah, kazma elimde toprakla meşgul oluyor ve bu sayede çoluk çocuğumun nafakasını kazanıyorum.” Fahr-i kâinat efendimiz, -edep ve haysiyetiyle çalışan bütün işçilerin alnını öpercesine- Hazreti Muaz'ı öpüp buyurur ki: “Bu eli Cehennem yakmaz.

  HADİSLER

  “Bir işçi tutan kimse, daha işin başında ona vereceği ücretin miktarını bildirsin!”

  “Çalıştırdığınız kimsenin ücretini henüz teri kurumadan veriniz!”

  Ey iman edenler! Haktan yana olup vargücünüzle ve bütün işlerinizde adaleti gerçekleştirin ve adalet nümunesi şahitler olun! Bir topluluğa karşı, içinizde beslediğiniz kin ve öfke, sizi adaletsizliğe sürüklemesin. Âdil davranın, takvaya en uygun hareket budur. Allah'a karşı gelmekten sakının! Çünkü Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.” (Mâide, 5/8)

  İmza