islamiyet

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar islamiyet Hanefi Mezhebinin yayıldığı yerler

Hanefi Mezhebinin yayıldığı yerler

Haritaya baktımda Suudi arabistanda hanbali mezheb…

 • Aysun Eylem
  Aysun Eylem
  dunyadinleri.com/aysun
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : Antalya
  Meslek : Hemşire
  Giriş : 82
  İnandığınız Din : Agnostik
  İnançlı Birimisiniz? : Az İnançlıyım
 • Yazan : Aysun Eylem Tarih : Beğeniler : 0

  Haritaya baktımda Suudi arabistanda hanbali mezhebi yaygın görünüyor. Ve hanbali mezhebi başka ülkelerdede görünmüyor. vahhabilik ile hanbalilik arasında bir bağ varmı?

  İmza

Hanbelilik fıkhi bir mezhep.Vahabiik ise Hanbelile…

 • Burak Kaya
  Burak Kaya
  dunyadinleri.com/burak2c264
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Öğrenci
  Giriş : 103
 • Yazan : Burak Kaya Tarih : Beğeniler : 0

  Hanbelilik fıkhi bir mezhep.Vahabiik ise Hanbeliler arasında yayılmış daha sonraları ortaya çıkan bir akım.Vahabi isyanıyla vahabilik aynı zamanda siyasi bir hareket haline geliyor.Hanbelilik zahire önem vermesi ve hadisi önplanda tutup,akılcılığı reddetmesiyle Vahabilikle uyuşur.Ama Hanbelilik=Vahabilik diyemeyiz.Mesela Abdülkadir Geylani gibi ünlü bir tasavvufçu Hanbeli olmuştur oysa Vahabilerin tasavvufla arası iyi değildir.

  İmza

  Naziler komünistleri götürdüklerinde sustum. Çünkü ben komünist değildim... Sendikacıları götürdüklerinde sustum. Ben sendikacı değildim... Sosyalistleri içeri aldıklarında sustum. Ben sosyalist değildim... Yahudileri tutukladıklarında sustum. ...Çünkü ben yahudi değildim... Sonra benim için geldiler. Ve artık ses çıkaracak kimse kalmamıştı." - Martin Niemöller.

islamiyette üç mezhep sözkonusudur, - ehli sünnet…

 • Deicide 06
  Deicide 06
  dunyadinleri.com/deicideb142d
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Öğrenci
  Giriş : 18
 • Yazan : Deicide 06 Tarih : Beğeniler : 0

  islamiyette üç mezhep sözkonusudur,

  - ehli sünnet (sünnilik)

  - ehli beyt (şiilik)

  - haricilik.

  haricilik 4. halife ali döneminde bertaraf edilmiştir ve vahabilik denen mezhebin buradan köken aldığı düşünülür. sünnilik ise 4. halife ali'den sonra halifeliği alinin soyunun değilde, ümeyyeoğulları yani emevi soyundan ebu sufyanın oğlu muaviyeye geçmesi gerektiğini savunanların görüşüdür. alinin oğulları kerbelada öldürülünce sünnilik hakim mezhep haline gelmiştir. aslında şiiler ebubekirin hilafetini bile tanımaz ve doğrudan ilk halifenin ali ve onun soyundan gelen, haşimoğulları sülalesine geçmesi gerektiğine inanırlar.

  sünnilik kendi içinde itikadi olarak maturidilik ve eşarilik olarak bölünmüştür. başlarda seleffiye hakim iken zamanla yerini bu ikisine bırakmıştır. şaffii hanbeli ve maliki eşari iken, türklerin ve pakistanlıların mensubu olduğu hanefilik maturidiliği esas alır.

  İmza

  Her bunalım alışılageleni atar, dış örtüleri koparır, zamanını tamamlamış olanı süpürür, daha derin güç ve gerilimleri açığa çıkarır. (Lenin)