islamiyet

Allahtan Korkmak

 • Ahmet Ademoğlu
  Ahmet Ademoğlu
  dunyadinleri.com/ahmet10087
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Ankara
  Meslek : Mühendis
  Giriş : 547
  İnandığınız Din : İslam (Sünni)
  İnançlı Birimisiniz? : Çok İnançlıyım
 • Yazan : Ahmet Ademoğlu Tarih : Kategori : islamiyet Cevaplar : 6 Okunma : 3038 Beğeniler : 0
  Allahtan Korkmak

  Şu anda cehennemin kenarında olsanız ve oradaki zebanilerin cehennem ehline yaptıkları dayanılmaz işkenceleri gözünüzle görseniz, cayır cayır yanan ateşin uğultusunu, cehennem ehlinin çığlıklarını, kemiklerini çatırdatan inlemelerini, kahırla nefes alıp vermelerini, bir kez daha dünyaya geri dönmek isteyen pişmanlık dolu yalvarışlarını duysanız ve sonra tekrar dünyadaki yaşamınıza geri döndürülseniz acaba hayatınızda neler değişirdi? Hiç kuşku yok ki içinizi tarifsiz bir korku kaplar, bambaşka bir insan olurdunuz. Hayatınızı bütünüyle farklı düzenlerdiniz. Etrafınızdaki insanların bu gerçeği göz ardı ettikleri için büyük bir gaflet içinde olduğunu düşünür, olanca gücünüzle ahiret için çabalardınız. Allah'a karşı günah olabilecek herşeyden şiddetle sakınırdınız. Ahiret hayatınızı riske sokabilecek en ufak bir söz ya da davranış korkudan içinizi titretir, hemen Allah'a yalvara yalvara, ürpertiyle dua eder, bağışlanma dilerdiniz. Gördükleriniz, duyduklarınız bir an olsun aklınızdan çıkmazdı, kendi sonunuz için aynı ihtimali düşünmekten Allah'a sığınırdınız.
  Allah'ın sevgisini kazanmak, O'nun azabından kurtulmak için malınızı, canınızı, tüm enerjinizi kullanırdınız. Üstelik bunların hepsinde ölene dek sabırlı ve kararlı olur, karşınıza bir zorluk çıksa bile bu size zorluk gibi görünmezdi. Kimse sizi yolunuzdan çeviremez, Allah'ın rızasından taviz verdiremezdi. Her şart ve koşulda, her durumda ahiretiniz için yapabileceğinizin en fazlasını yapardınız. İnsanların, toplumların ne yaptıkları, nasıl bir hayat tarzını benimsedikleri, hangi ideolojilerin peşinden koştukları sizi hiç mi hiç ilgilendirmezdi. Her halinizle ve her tavrınızla sadece Allah'ın hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdınız. Allah'ın emir ve yasakları konusunda son derece titiz olduğunuz gibi insanlara da bunu anlatır, her gördüğünüz kimseyi bu gerçekle uyarırdınız. En büyük hedefiniz, tek amacınız Allah'ın dostluğunu kazanmak olurdu ve kendinizi tamamen O'na teslim ederdiniz. "... taşlardan öyleleri vardır ki, onlardan ırmaklar fışkırır, öyleleri vardır ki yarılır, ondan sular çıkar, öyleleri vardır ki Allah korkusuyla yuvarlanır..." (Bakara Suresi, 74) ayetindeki benzetmeyle vurgulanan korkunun şiddeti sizin de üzerinizde tecelli ederdi.
  Peki şu an cehennemi görmemiş olmanız mı sizi gereği gibi korkup sakınmaktan ve buna göre yaşamaktan alıkoyan? Oysa Allah cehennemin varlığını pek çok ayetinde haber vermekte, cehennemi insanlara tüm detaylarıyla tanıtıp, ondan sakındırmaktadır. Kaldı ki vakti geldiğinde cehennemi görmeyen insan kalmayacaktır. Allah bunu kesin olarak haber vermiştir. Ancak ondan yalnızca Allah'tan korkup sakınanlar kurtarılacak, diğerleri diz üstü çökmüş bir biçimde bırakılacaktır:
  Sizden ona girmeyecek hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin olarak üzerine aldığı bir karardır. Sonra, takva sahiplerini kurtarırız ve zulmedenleri diz üstü çökmüş olarak bırakıveririz." (Meryem Suresi, 71-72)
  Ama unutmayın ki, orada diz üstü çökmüş olarak kaldıktan sonra cehennemi görmenin insana bir faydası olmaz. Çünkü orası artık geri dönüşü olmayan bir yerdir…

  İmza

Bu yazmış olduklarınız, kâdir-i mutlak bir yaratıc…

Alıntı Ahmet Ademoğlu Demişki : Şu anda cehennemin…

 • Ozan Gnosis
  Ozan Gnosis
  dunyadinleri.com/amethystium
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Ankara
  Meslek : Bilişim
  Giriş : 963
  İnandığınız Din : Belirtmiyor
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : Ozan Gnosis Tarih : Beğeniler : 0

  Alıntı Ahmet Ademoğlu Demişki :
  Şu anda cehennemin kenarında olsanız ve oradaki zebanilerin cehennem ehline yaptıkları dayanılmaz işkenceleri gözünüzle görseniz cayır cayır yanan ateşin uğultusunu cehennem ehlinin çığlıklarını kemiklerini çatırdatan inlemelerini kahırla nefes alıp vermelerini bir kez daha dünyaya geri dönmek isteyen pişmanlık dolu yalvarışlarını duysanız ve sonra tekrar dünyadaki yaşamınıza geri döndürülseniz acaba hayatınızda neler değişirdi Hiç kuşku yok ki içinizi tarifsiz bir korku kaplar bambaşka bir insan olurdunuz Hayatınızı bütünüyle farklı düzenlerdiniz Etrafınızdaki insanların bu gerçeği göz ardı ettikleri için büyük bir gaflet içinde olduğunu düşünür olanca gücünüzle ahiret için çabalardınız Allaha karşı günah olabilecek herşeyden şiddetle sakınırdınız Ahiret hayatınızı riske sokabilecek en ufak bir söz ya da davranış korkudan içinizi titretir hemen Allaha yalvara yalvara ürpertiyle dua eder bağışlanma dilerdiniz Gördükleriniz duyduklarınız bir an olsun aklınızdan çıkmazdı kendi sonunuz iç…


  Cevap :

  1.Yuhanna 4:18 "Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi, korkuyu siler atar. Çünkü korku cezalandırılma düşüncesinden ileri gelir. Korkan kişi, sevgide yetkin kılınmış değildir."

  İmza

  http://mistikfelsefe.blogspot.com.tr/ Işığın ancak üzerinde yansıyacak bir şey olduğunda aydınlatma niteliğine sahip olması gibi,sonsuz gizem ışığı Tanrı da sonsuz evren şeklinde tezahür ederek sonsuz sayıda canlı bilincinin üzerinde yansıyıp aydınlanan ışık oldu.

çok güzel, sağlam bilgiler paylaşmışsınız teşekkür…

Alıntı Firat Gnosis Demişki : 1.Yuhanna 4:18 Sevgi…

 • Ahmet Ademoğlu
  Ahmet Ademoğlu
  dunyadinleri.com/ahmet10087
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Ankara
  Meslek : Mühendis
  Giriş : 547
  İnandığınız Din : İslam (Sünni)
  İnançlı Birimisiniz? : Çok İnançlıyım
 • Yazan : Ahmet Ademoğlu Tarih : Beğeniler : 0

  Alıntı Firat Gnosis Demişki :

  1.Yuhanna 4:18 "Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi, korkuyu siler atar. Çünkü korku cezalandırılma düşüncesinden ileri gelir. Korkan kişi, sevgide yetkin kılınmış değildir."  Cevap :

  İncilde ne güzel cümleler vardır değilmi bu ve buna benzer. tanrı sevgidir tanrıda sevgi. sevgide yaşayan tanrıda yaşar vs.

  Şunu unutma sevgili fırat hıristiyanlık tarihi kanla yazılmıştır. haçtaki ilk kan kurumadan o haçın girdiği her yer kan gölüne dönmüştür. yeni keşfedilen her toprak parçası önce kızıla boyanmış kandan sonrada o kanlı haç o kan gölüne dikilmiştir. ortaçağdaki mahkemeler vb. hatta bogomiller paflikyanlar kıyımları ve sayılamayacak kadar eziyet ve kan. ki o kızıl kardinallara kaftan olmuştur. şimdi sen bu incilden iki ayet yazarak benim allah korkumumu yargılıyorsun? keşke sizde korksaydınız allahtanda kızılderililer aborjinler köle afrikalılar yaşasalardı. allahtan kork çünkü o kendisini sayan kendisini seven kendisinden korkana karşı sonsuz esirgeyen bağışlayandır. başka türlü dökülen kanların ortağı olur ve içinde kaybolursun.

  selametle

  İmza

Alıntı Ahmet Ademoğlu Demişki : Alıntı Firat Gnosi…

 • Yaman .
  Yaman .
  dunyadinleri.com/yamanf2482
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : DiğerMeslekler
  Giriş : 246
 • Yazan : Yaman . Tarih : Beğeniler : 0

  Alıntı Ahmet Ademoğlu Demişki :
  Alıntı Firat Gnosis Demişki 1 Yuhanna 418 Sevgide korku yoktur Tersine yetkin sevgi korkuyu siler atar Çünkü korku cezalandırılma düşüncesinden ileri gelir Korkan kişi sevgide yetkin kılınmış değildir Cevap İncilde ne güzel cümleler vardır değilmi bu ve buna benzer tanrı sevgidir tanrıda sevgi sevgide yaşayan tanrıda yaşar vs Şunu unutma sevgili fırat hıristiyanlık tarihi kanla yazılmıştır haçtaki ilk kan kurumadan o haçın girdiği her yer kan gölüne dönmüştür yeni keşfedilen her toprak parçası önce kızıla boyanmış kandan sonrada o kanlı haç o kan gölüne dikilmiştir ortaçağdaki mahkemeler vb hatta bogomiller paflikyanlar kıyımları ve sayılamayacak kadar eziyet ve kan ki o kızıl kardinallara kaftan olmuştur şimdi sen bu incilden iki ayet yazarak benim allah korkumumu yargılıyorsun keşke sizde korksaydınız allahtanda kızılderililer aborjinler köle afrikalılar yaşasalardı allahtan kork çünkü o kendisini sayan kendisini seven kendisinden korkana karşı sonsuz esirgeyen bağışlayandır başka tü…


  Cevap :

  Sanki islam tarihi farklı birşey yapmış gibi Hıristiyanları eleştiriyorsunuz, yazdığınız yazı islamın özündeki korkuyu öyle iyi anlatıyor ki. İncil'de sevgi varken Kuran'da korku vardır bunu artık kabullenmelisiniz.

  İmza

  İnsanlık henüz gelişmedi, ve biz henüz işçilerin,tarım emekçilerinin,köylülerin,asker temsilcilerinin sovyetlerinden daha üstün ve daha iyi bir hükümet şekli bilmiyoruz.

Kuranda zulme,şirk düzenine karşı çıkışlar ve bunl…

 • Burak Kaya
  Burak Kaya
  dunyadinleri.com/burak2c264
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Öğrenci
  Giriş : 103
 • Yazan : Burak Kaya Tarih : Beğeniler : 0

  Kuranda zulme,şirk düzenine karşı çıkışlar ve bunların savunucularına yönelik koru vardır ancak Kuranda sevgi de vardır,bunu surelerin başındaki "Özünde sevgi dolu,işinde sevgi dolu Allahın adıyla" diye çevirebileceğimiz besmeleden anlayabiliriz.Ayrıca Kuranda Allahın Vedud olduğu yazar,Vedud;sevginin kaynağı demektir.Ve Kuran eşler arası sevginin ayet olduğunu da söylemiştir.Yine Kuran, Allah'ın sevgi ve merhameti ilke edindiğini söylemiştir.

  İmza

  Naziler komünistleri götürdüklerinde sustum. Çünkü ben komünist değildim... Sendikacıları götürdüklerinde sustum. Ben sendikacı değildim... Sosyalistleri içeri aldıklarında sustum. Ben sosyalist değildim... Yahudileri tutukladıklarında sustum. ...Çünkü ben yahudi değildim... Sonra benim için geldiler. Ve artık ses çıkaracak kimse kalmamıştı." - Martin Niemöller.