Hıristiyanlık

Gnostik Incillerden...

 • Ozan Gnosis
  Ozan Gnosis
  dunyadinleri.com/amethystium
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Ankara
  Meslek : Bilişim
  Giriş : 963
  İnandığınız Din : Belirtmiyor
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : Ozan Gnosis Tarih : Kategori : Hıristiyanlık Cevaplar : 7 Okunma : 6873 Beğeniler : 0
  Gnostik Incillerden...

  Gnostikler ilk mistik hristiyanlardir ve Hellenlesmis Yahudilerden baskasi degillerdir aslinda. Cesitli arastirmacilar tarafindan "Isa super mitini olusturanlar da Gnostiklerdir" denilir. Gnostiklerin çeşitli ruhsal gizemleri yahudilere daha kolay anlatabilmek için oluşturduğu İsa super-miti, sonrasında pek çok farklı ve birbiriyle çelişen hristiyan ekollerinin doğmasına sebep olmuştu yani hristiyanligin dogusundan ilk 2 yuzyil sonrasina kadar "ortodoks"luktan soz edebilmek imkansizdir onlarca farkli, teolojik anlamda birbiriyle ayni olmayan "hristiyanliklar" mevcuttu ancak mistik bireyci gnostikler yerine, gnostiklerin hazırladığı miti daha sonra “tarihsel” olarak kabul eden literalistler (yani gunumuzdeki hristiyanlik) kazanan taraf olmuştu...

  İsa mitini oluşturmaya başlayan Gnostiklere göre İsa, "Daemon" adı verilen ölümsüz yüksek "benlik"i simgeliyordu, aynı Pagan mistisizminde olduğu gibi anlatılmak istenen gizli bilgi, Logos da sayılan bu yüksek benliğin herkesin içinde oluşuydu, başka bir deyişle bütün insanlar Tanrı'nın benliğine sahiptiler ve hepsi de Tanrı'nın bir nevi "parçalarıydılar", bu ifadeler ilk yüzyıl gnostik yazarlarca sürekli dile getirilmiştir, bu öğretilerin Hinduizm kutsal metinlerinde Upanişadlarda ve Bhagavad Gita'da eskiden beri anlatılmakta olan öğretiler olması dikkat çekicidir.

  Gunumuzdeki Incil`de de aslinda gnostik felsefeye ait izler vardir. Ancak gnostisizmi yeren ifadeler de vardir: Pavlus`un "pastoral epistles" denilen 3 mektubunun yani 1, 2. Timoteos ve Titus`un sahte oldugu konusunda liberal Yeni Ahit arastirmacilari hemfikirdir. Bunlar disinda 2. Selanikliler mektubu da cok suphelidir.

  Pavlus'un incil'deki (sahte) mektuplarında Gnostisizm karsiti ifadeler vardır, bunları en çok da pastoral mektuplarında görmek mümkündür. Hatta diğer mektuplarında bu konuda tek bir ifade yokken pastoral mektuplarda kör parmağım gözüne Gnostisizmin sürekli kötülenmesi, ayrıca üslup bakımından bu mektupların, İncil’de Pavlus’a ait olan diğer mektuplarla uyumsuz olması, üslupsal uçurum, anlatımsal farklılıklar, sahte mektupların yazarının ortodoks/katolik kilise olduğuna kuvvetli bir şekilde işaret eder.

  Ancak işin ilginç yanı ilk iki yüzyıldaki Marcion gibi, Valentinus gibi Gnostik önderlerin Pavlus'u "öğretmenleri" ve "üstatları" olarak görmeleridir. Yani gerçek Pavlus’un gnostik bir üstat olma ihtimali cok yüksektir, bu aslında gnostisizm üzerinde uzmanlaşmış Prof. Elaine Pagels gibi bilim adamlarının da görüşüdür ancak tabi ki günümüz hristiyanlarınca kabul edilmez.

  Yuhanna Inciline gelirsek...

  Bu incil zaten yapi ve uslup bakimindan Thomas Inciline cok benzemektedir. Ancak ilginc bir sekilde bazi bolumlerinde yine kor parmagim gozune hesabi Thomas inciline karsit ifadeler de vardir. Ornegin pek cok bolumu Thomas Incili ile ayni seyi anlatirken baslarinda "Bu soz beden alip aramizda yasadi" der ayni sekilde Yuhanna`nin mektuplarinda da "bu sozun kanli canli insan olarak aramizda yasamadigini soyleyen seytandandir" gibi ifadeler vardir ki bu sanki cesitli Gnostik fikirleri curutmek icin yazilmis gibidir. Elaine Pagels ve April Deconick gibi Yeni Ahit ve Nag hammadi profesorlerinin gorusune gore, Yuhanna Incil`i aslinda Thomas Incili`ni taklit etmek ve ondaki bazi fikirleri curutmek icin ondan sonra, kilise babalarinca yazilmistir. Dolayisiyla bu Incil`de bir revizyondan gecmelidir. 1. Yuhanna mektubu da cok degerlidir ancak onun icine de cesitli ifadeler sonradan serpistirilmistir...

  Gnostik Incillerin cogu, kilise tarafindan yakilmistir, ancak az miktarda gnostik metin, ozellikle Nag Hammadi`den, elimize ulasmistir.

  Gnostik Incillerden cesitli ayetler:

  "Eğer size derlerse Nereden geliyorsunuz? deyin ki onlara bizler ışıktan geliyoruz, ışığın kendinden doğduğu yerden" (Thomas İncili)

  "Isa soyle dedi: Ben, herkesin üzerindeki ışığım. Ben Her şey’im. Her şey benden çıktı ve Her şey bana ulaştı. Ağacı yarın, ben oradayım. Bir taşı kaldırın, beni orada bulacaksınız" (Thomas İncili)

  “Ben Protennoia, ışığın içinde yaşayan düşünce, herkesin ve her şeyin içindeki devinim, görünmeyenin içindeki tarifsiz yankı ve düşünce. Ölçülemez şeylerde ve kutsallarda tanımlanabildim ben... Anlaşılamazın içinde yaşayan anlaşılamazım ben, nefes alıp veren ya da vermeyen her şeyin içinde varım orada hareket ediyorum işte, ben her şeyin içindeyim, her şeyin içindeki görülmezliğim ve ben her şeyim...Sessizce fısıldayan ses, sessizliğin içindeki sonsuz ışık, bilincin içindeki tohumum, herkesin en derinlerinde saklıyım ben" (Trimorphic Protennoia)


  Herşeyi bilen kişi eğer kendini bilmiyorsa hiçbirşey bilmiyor demektir" (Thomas İncili)

  "İçinizdekini açığa çıkardığınızda, o şey sizi kurtaracaktır. Eğer o şeye sahip değilseniz, içinizde sahip olmadığınız o şey, sizi öldürecektir" (Thomas İncili)

  Işığın insanlarının içinde ışık vardır, ve bütün dünyayı aydınlatır. Eğer ışık vermez ise, o karanlıktır" (Thomas İncili)

  "İsa dedi : Eğer size rehberlik edenler, size derse: "Bakın Tanrı’nın krallığı göklerdedir, o zaman göğün kuşları sizden önce oraya giderler; eğer size derlerse: Tanrı’nın krallığı denizlerdedir, o zaman balıklar sizden önce oraya giderler. Ama Tanrı’nın krallığı sizin içinizdedir, ve çevrenizdedir. Eğer sizler kendinizi bilirseniz o zaman bilinirsiniz, ve diri babanın evlatları olduğunuzu bileceksiniz" (Thomas İncili)

  "Suretinizi gördüğünüz zaman memnun olursunuz..Fakat görüntülerinizin sizden önce varlığa dönüştüğünü ve ne öldüğünü ne de görünür olduğunu gördüğünüzde buna ne kadar dayanmak zorunda kalacaksınız?" (Thomas İncili)


  "Işık ve karanlık, yaşam ve ölüm iyi ve kötü, sadece birbiriyle ilişki içinde var olan ve birbirlerine karşılıklı olarak bağımlı olan olgulardır" (Philip İncili)


  İçinizdeki gören ve işiten şey, Rabbin Logosudur. O, Tanrı baba'nın bilincidir" (Hermes Trismegistus)


  "Her şey değişir, dünya bir yanılsamadır. Yeniden diriliş var olanların açığa çıkışı, onların dönüşümü ve yeniliğe geçiştir. Ayrımlardan ve engellerden kurtulursanız yeniden dirilişe zaten kavuşmuş olacaksınız" (Treatise of Resurrection)  "Dunyanın kuruluşundan bu yana her yana dağılmış olan parçalarımı saklayın ve onları bir araya getirin sonra ışığa taşıyın" (Book of Logos)  "Ruh'u gördüğünüzde ruh haline gelirsiniz, Mesih'i gördüğünüzde Mesih, Baba'yı gördüğünüzde Baba haline gelirsiniz!" (Philip İncili)


  Eğer beden bilinç dolayısıyla varlığa geldiyse bu, mucizedir. Eğer bilinç, bedenden dolayı varlığa geldiyse bu mucizelerin mucizesidir" (Thomas İncili)
  "Eğer sünnet yararlı olsaydı babaları onları annelerinden sünnetli olarak meydana getirirdi, yararlı olan sünnet Ruhta yapılan sünettir" (Thomas incili)
  "Gözlerinizle görmediklerinizi zihninizle görün, gözleriniz kapalı olsa da zihninizi sürekli açık tutun" (Petrus'un İşleri)


  "Benim ağzımdan içen kişi benim gibi olacaktır. Ben, o haline gelceğim ve saklı olan şeyler ona ifşa edilecek." (Thomas incili)  "Sophia parlak bir şekilde ışık saçar ve sönmez asla. O, kendisini sevenler tarafından kolaylıkla anlaşılır ve onu arayanlar tarafından bulunur" (Sophia of Solomon)

  İmza

  http://mistikfelsefe.blogspot.com.tr/ Işığın ancak üzerinde yansıyacak bir şey olduğunda aydınlatma niteliğine sahip olması gibi,sonsuz gizem ışığı Tanrı da sonsuz evren şeklinde tezahür ederek sonsuz sayıda canlı bilincinin üzerinde yansıyıp aydınlanan ışık oldu.

İlgili Sayfalar : Hıristiyanlık

Bir yerde ibraniler mektubunun da Pavlus'a ait olm…

 • Ârif Cemil
  Ârif Cemil
  dunyadinleri.com/murat83871
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Manisa
  Meslek : Serbest
  Giriş : 2174
  İnandığınız Din : Belirtmiyor
  İnançlı Birimisiniz? : İnançlıyım
 • Yazan : Ârif Cemil Tarih : Beğeniler : 0

  Bir yerde ibraniler mektubunun da Pavlus'a ait olmadığı/uydurma olduğu iddiasını okumuştum. Fakat maalesef, kaynak veremiyeceğim; hatırlamıyorum çünki. Diğer taraftan; Matta/Markos/Luka ve Yuhanna İncil'lerinde, MESİH'in ağzından nakledilen öğretilerle, Pavlus'un mektupları arasıdan üslûp ve derinlik açısından müthiş bir fark var. Matta/markos/Luka ve Yuhanna İncil'lerini defâlarca okuduğum hâlde, yeniden okumaya başladığımda, sanki ilk defa okuyormuşum gibi etkilenip heyecanlanıyorum. Ama Pavlus'un mektupları hiç bir zaman beni bu şeklide etkilemediği gibi, sıkılamdan okuyabildiğimi de hatırlamıyorum.

  İlginç doğrusu!...

  Pavlus'un mektupları ile diğer İncil'ler arasındaki üslûp ve derinlikteki bâriz farklılık; İsa'nın hiç yaşamadığı ve İsa mit'ini Pavlus'un uydurduğu fikrini pek anlamlı kılmıyor.

  İmza

Pavlus`un cesitli mektuplari bence gercekten de co…

 • Ozan Gnosis
  Ozan Gnosis
  dunyadinleri.com/amethystium
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Ankara
  Meslek : Bilişim
  Giriş : 963
  İnandığınız Din : Belirtmiyor
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : Ozan Gnosis Tarih : Beğeniler : 0

  Pavlus`un cesitli mektuplari bence gercekten de cok derindir, ornegin Efesliler ve Koloseliler mektuplari gibi ben Galatyalilar ve Romalilar mektuplarindan cesitli bolumleri de seviyorum. Ancak pastoral mektuplarinda hicbir derinlik bulamam.

  Yeni Ahit`te en cok 1. Yuhanna ve Yuhanna bolumlerini seviyorum.

  İmza

  http://mistikfelsefe.blogspot.com.tr/ Işığın ancak üzerinde yansıyacak bir şey olduğunda aydınlatma niteliğine sahip olması gibi,sonsuz gizem ışığı Tanrı da sonsuz evren şeklinde tezahür ederek sonsuz sayıda canlı bilincinin üzerinde yansıyıp aydınlanan ışık oldu.

Bilgisizlimi maruz görün Barnabas İncilide gnostik…

 • Aysun Eylem
  Aysun Eylem
  dunyadinleri.com/aysun
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : Antalya
  Meslek : Hemşire
  Giriş : 82
  İnandığınız Din : Agnostik
  İnançlı Birimisiniz? : Az İnançlıyım
 • Yazan : Aysun Eylem Tarih : Beğeniler : 0

  Bilgisizlimi maruz görün Barnabas İncilide gnostiklerin yazdığı incillerdenmidir? kimileri abdülhamit döneminde osmanlılar tarafından yazdırıldığını söylüyorda. kim söylüyor diyeceksiniz kaynağı hatırlamıyorum

  İmza

Alıntı Aysun Eylem Demişki : Bilgisizlimi maruz gö…

 • Ozan Gnosis
  Ozan Gnosis
  dunyadinleri.com/amethystium
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Ankara
  Meslek : Bilişim
  Giriş : 963
  İnandığınız Din : Belirtmiyor
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : Ozan Gnosis Tarih : Beğeniler : 0

  Alıntı Aysun Eylem Demişki :
  Bilgisizlimi maruz görün Barnabas İncilide gnostiklerin yazdığı incillerdenmidir kimileri abdülhamit döneminde osmanlılar tarafından yazdırıldığını söylüyorda kim söylüyor diyeceksiniz kaynağı hatırlamıyorum


  Cevap :

  Sevgili Aysun, Barnabas Incil`i gnostik bir Incil degil, ortacagda olasilikla bir musluman tarafindan yazilmis bir belgedir. Zaten ortacagdan daha eski herhangi bir manuscripti (el yazmasi) da yoktur. Uslubu ve dilbilimsel ozellikleri, ortacag doneminin uslubunu yansitir. Icindeki ogretilerin de Gnostisizm felsefesiyle ilgisi yoktur.

  İmza

  http://mistikfelsefe.blogspot.com.tr/ Işığın ancak üzerinde yansıyacak bir şey olduğunda aydınlatma niteliğine sahip olması gibi,sonsuz gizem ışığı Tanrı da sonsuz evren şeklinde tezahür ederek sonsuz sayıda canlı bilincinin üzerinde yansıyıp aydınlanan ışık oldu.

Barnabas incilinin yanlancılığı kanıtlandı ve ilk…

 • Lilith Kızı
  Lilith Kızı
  dunyadinleri.com/lilith36baa
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Hafız
  Giriş : 51
 • Yazan : Lilith Kızı Tarih : Beğeniler : 0

  Barnabas incilinin yanlancılığı kanıtlandı ve ilk basıldığı yer olan Pakistanda bile şu an yasaklı yayınlar arasında...

  Barnaba incili içerisinde isanın kudüsten celileye sandalla gittiği söylenir oysa bu söylem yanlıştır çünkü içi yer arası deniz falan yoktur... ankaradan gemiyle van a gittim derseniz millet nasıl şok olursa barnaba incilini okuyuncada öyle şok oluyorsunuz )

  Ayrıca barnaba incilinin başka bir bölümünde bir para biriminden bahsedilir ki adı minuti olan bu para birimi o devirde kudüste değilde ortaçağ ispanyasında kullanılan bir para birimiydi...

  Gnostik inciller arasında bulunan, Mecdelli Meryem İncilinin yayınlanması, şu sahte incillerden daha çok ses getirecektir ancak bu incilde sadece vatikanda bulunuyor diye biliyorum

  Birzamanlar gerçekten barnaba incilinin olduğunu bilmekle beraber, şu an elde bulunan ve barnabanın yazdığı iddia edilen incilin ortaçağda yazıldığı ve sonradan islama geçen bir rahip tarafından kaleme alındığı iddiası mevcuttur...

  İmza

  Kutsal Tanrıça İnannam, bacaklarının arasındaki en güçlü büyüyü farkettiğinden beri tüm erkekler önümde eğiliyor... Kim karşı çıkabilir sana? Tanrıları, önünde diz çöktüren Tanrıça...

Gunumuzde cesitli arastirmacilar, Hinduizm ve cesi…

 • Ozan Gnosis
  Ozan Gnosis
  dunyadinleri.com/amethystium
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Ankara
  Meslek : Bilişim
  Giriş : 963
  İnandığınız Din : Belirtmiyor
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : Ozan Gnosis Tarih : Beğeniler : 0

  Gunumuzde cesitli arastirmacilar, Hinduizm ve cesitli Budizm ekolleri ile nerdeyse ayni seyleri soyleyen, Semitik dusuncelere ve fikirlere yabanci bu tip mistik ogretilerin kaynagi konusunu cok ilginc buluyorlar. Bence de erken hristiyanlik zamanindaki bu ogretiler kesinlikle arastirilmaya deger ve heyecan verici... Bazi arastirmacilar bu tip fikirlerin, Budist ve Hindu geleneklerle cesitli baglantilar sonucu ortaya cikmis olabilecegini soylemislerdir ancak acik bir kanit ortaya koyulamamistir bu konuda. Diger, cok daha guclu olan ihtimal ise bunlarin hristiyanligin gercek bicimi oldugudur.

  Gnostisizme gore hem carmih hem ikinci gelis hem de diger doktrinler, aslinda tarihte belli bir zamanda yasanmis olaylar degil, cok daha derin, mistik ve ruhsal gercekleri halka anlatabilmek icin kullanilmis olan sembollerdir. Bu tip ogretilerin, hrstiyanligin gercek, saf bicimi olabilecegini belirten arastirmaci sayisi da hic az degildir.

  Benim gorusume gore, evrensel bir felsefe/mistisizm var ve cesitli dinlerin altindan ayni ruhsal ogretilerin cikmasi heyecan verici...

  İmza

  http://mistikfelsefe.blogspot.com.tr/ Işığın ancak üzerinde yansıyacak bir şey olduğunda aydınlatma niteliğine sahip olması gibi,sonsuz gizem ışığı Tanrı da sonsuz evren şeklinde tezahür ederek sonsuz sayıda canlı bilincinin üzerinde yansıyıp aydınlanan ışık oldu.

Sayın fırat, Türkiye'de gnostik gruplar var mıdır?…