Hıristiyanlık

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar Hıristiyanlık Çeşitli Nesneler Kullanarak İbadet Etmek Uygun mu?

Çeşitli Nesneler Kullanarak İbadet Etmek Uygun mu?

 • b T
  b T
  dunyadinleri.com/merkur-merkur
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : çevirmen
  Giriş : 16
 • Yazan : b T Tarih : Kategori : Hıristiyanlık Cevaplar : 0 Okunma : 502 Beğeniler : 0
  Çeşitli Nesneler Kullanarak İbadet Etmek Uygun mu?

  Çeşitli Nesneler Kullanarak İbadet Etmek Uygun mu?

  Kutsal Kitabın cevabı


  Hayır değil. Bir din ansiklopedisi Tanrı’nın geçmişte halkına verdiği kanunlarla ilgili şöyle der: “Kutsal Kitabın çeşitli kısımlarından da görüldüğü gibi gerçek Tanrı ya sunulan ibadette nesnelerin yeri yoktur” (New Catholic Encyclopedia).
  Kutsal Kitaptaki şu ayetlere bakalım:

  “Kendine oyma put yapmayacaksın; yukarıda göklerde, aşağıda yerde veya yerden aşağıda, sularda olanlara benzer bir şekil yapmayacaksın. Onların önünde eğilmeyeceksin ve onlara kulluk etmeyeceksin. Çünkü Ben, Tanrın Yehova, tam bağlılık isteyen bir Tanrı’yım” (Çıkış 20:4, 5).

  Tanrı “tam bağlılık” istediğinden nesne, resim, put, ikona, heykel ya da sembolleri yüceltmemizden veya bunlara tapınmamızdan hoşlanmaz.


  “Hakkım olan onuru bir başkasına, Bana sunulan övgüleri oyma putlara bırakmayacağım” (İşaya 42:8).

  Tanrı Kendisine nesneler aracılığıyla ibadet edilmesini de onaylamaz.

  Geçmişte bazı İsrailoğulları bir buzağı heykeli kullanarak ibadet etmeye çalıştıklarında Tanrı bu yaptıklarının “feci bir şey” olduğunu söyledi (Çıkış 32:7-9).


  “O İlahi Varlığın, insan aklı ve ustalığıyla biçimlendirilmiş altına, gümüşe ya da taşa benzediğini sanmamalıyız” (Elçiler 17:29).

  Putperest dinlerde genellikle “insan aklı ve ustalığıyla biçimlendirilmiş” nesneler kullanılır, fakat Kutsal Kitap İsa’nın takipçilerine “gözle görülene değil imana dayanan” bir yaşam sürmeleri gerektiğini söyler (2. Korintoslular 5:7).


  “Kendinizi putlardan koruyun” (1. Yuhanna 5:21).

  Hem İsrailoğullarına hem de daha sonra İsa’nın takipçilerine verilen emirlerden, Tanrı’nın ibadette nesneler ve ikonalar kullanmayı onaylamadığı görülür.
  (Yehova'nın Şahitlerinin yayınlarından alınmıştır.)
  İmza