Huzur

 • Arayış Arayış
  Arayış Arayış
  dunyadinleri.com/serkandb68c
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Eskişehir
  Meslek : Bankacı
  Giriş : 191
  İnandığınız Din : İslam (Sünni)
  İnançlı Birimisiniz? : Çok İnançlıyım
 • Yazan : Arayış Arayış Tarih : Kategori : Felsefe Cevaplar : 0 Okunma : 3399 Beğeniler : 0
  Huzur

  Huzur nedir ,nasıl bir haldir...

  Korkulardan ,endişelerden ,ızdıraplardan arınmış bir haldir..Huzur insanın bozulmamış doğasıdır..Güven halidir ,cennetidir...Karmaşık düşüncelerin etkin olmadığı bir hal..Çatışmacı düşünceden özgür..Doğmatik düşüncenin ötesinde..

  Huzur herhangi bir öğretinin sahipliğinde değildir ,Huzur insanın doğasıdır..

  Huzur nediri anlaya bilmek için düşünceyi irdelemek gerekir...Düşünce miras alınan ve kişinin kendi gözlemleri sonucu ortaya koyduğu çıkarımların zihindeki ifadesidir. Çoğu zaman ayrılıkçı ve çatışmacıdır ,kişi bir oraya bir buraya sürükler.Bu durum düşüncenin bozularak saf halinden uzaklaşmasıdır..bozulmuş haldeki düşünce geçmiştir ,geçmiş çıkarımların veya doğmatik düşüncelerin sonucudur..Sürekli çatışma halindedir ,tedirgindir ,korkular içinde sonuç bulma derdindedir..Bu haldeki bir zihin sürekli bedene ızdırap şerbetini pompalatır ,sürekli tehdit altında olma ,güvernsizlik..

  Bunların hepsi bir alışkanlıktır..Nasılki lehçeler ,yürüyüş şekilleri v.s. birer alışkanlık ve beyin hep aynı alışkanlığı sergilememeizi sağlıyorsa ,ızıdırap ,korku ve endişelerde birer alışkanlıktır..

  Saf halde olmayan düşünce alışkanlıklarla idare edilir ,bu alışkanlıklar bireyin tüm yaşam biçimni çepe çevre sarar..Alışkanlıkların sığınağı korkudur..Birey korkularıyla yüzleşmedikçe bu alışkanlıklarından kurtulamaz..

  Düşünce saf halde huzurdur..

  Alışkanlıkların farkında ve etkisinde olmayan düşünce halidir huzur..

  İmza

  Bir nefes çektiğinde ciğerlerine , Tadını alabiliyorsan Hayatın Varsın. Verdiğinde nefsi sahibine Artık Hayatsın.(Arayış)

İlgili Sayfalar : Felsefe